Zmiany ułatwią życie samorządom?

Rząd chce dokonać zmian w sposobie finansowania samorządów. W grę wchodzi m.in. podniesienie ich udziału we wpływach z podatków dochodowych

Publikacja: 10.12.2010 06:36

Zmiany ułatwią życie samorządom?

Foto: GG Parkiet

Pracujemy nad zmianami, które zwiększą źródła dochodów samorządów – powiedziała „Parkietowi” Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Główne założenia to podniesienie udziału gmin, powiatów i województw we wpływach z podatków dochodowych od osób fizycznych i przedsiębiorstw czy zmiany w podatku VAT i innych.

[srodtytul]Więcej swobody[/srodtytul]

Ma to doprowadzić m.in. do zwiększenia niezależności finansowej samorządów w prowadzeniu polityki prorozwojowej. A te większe jednostki zmotywować do aktywniejszego pozyskiwania dodatkowych dochodów. Kierunki zmian zostały nakreślone w zatwierdzonym przez rząd dokumencie „Plan działań” niezbędnych do realizacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego.

Do I półrocza 2011 r. ma być gotowy pakiet nowelizacji ustaw, a ich wejście w życie przewiduje się na początek 2014 roku. Obecnie samorządy mają do 47 proc. udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych i do 14 proc. – od firm.

[srodtytul]Trzeba rekompensaty[/srodtytul]

Samorządowcy są nieco zaskoczeni propozycjami, nikt na razie nie zaprosił ich do konsultacji. Podkreślają jednak, że zmiany są konieczne.

– System finansowania samorządów został kilka lat temu całkowicie zepsuty – komentuje Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich. – Wprowadzono niższe stawki podatku dochodowego PIT, a wcześniej ulgi prorodzinne. To spowodowało ogromne uszczuplenie naszych wpływów z tego podatku, które nie zostało w całości zrekompensowane.

Grobelny szacuje ubytek z tego tytułu w budżecie Poznania na 120 mln zł rocznie, władze Warszawy – nawet na 1 mld zł rocznie.

[srodtytul]Niedoszacowane dochody[/srodtytul]

– Rząd zleca samorządom coraz więcej zadań, ale nie przekazuje adekwatnych środków do ich realizacj, a efektywność naszych dochodów z roku na rok spada – w Katowicach tylko w ostatnich 2 latach szacuje się spadek około 100 mln złi – podkreśla Danuta Kamińska, skarbnik Katowic. Znany przykład to coroczne podwyżki dla nauczycieli. – Cały system finansowania stał się anachroniczny, przestarzały w stosunku do wymagań XXI wieku – zauważa.

Ludwik Węgrzyn ze Związku Powiatów Polskich wylicza, że dochody powiatów są o 20–25 proc. niedoszacowane w stosunku do zadań własnych. – Oceniam, że udział we wpływach z podatku PIT powinien wzrosnąć o 2 pkt. proc. – mówi.

[srodtytul]Kto naprawdę skorzysta[/srodtytul]

Samorządowcy chcieliby, żeby zmiany dotyczące VAT dawały lokalnym budżetom pewien udział we wpływach z tego podatku. Kuriozalny jest fakt, że realizujemy inwestycje zazwyczaj finansowane kredytem, ponosimy koszty kredytu i od tych inwestycji musimy odprowadzić 22 proc. VAT, od przyszłego roku 23 proc., bez możliwości jego odliczenia – podkreśla Kamińska.

– Zmiana systemu finansowania samorządów to potrzebny krok, choć diabeł tkwi w szczegółach – zauważa Waldy Dzikowski z Platformy Obywatelskiej, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu?Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Sami zainteresowani obawiają się, że propozycje zmian okażą się najbardziej korzystne dla... budżetu państwa. Mają one polegać również na likwidacji dotacji celowych, zwiększeniu dochodów na zadania zlecone, zmianach w subwencjach oraz modyfikacji tzw. janosikowego.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem
Gospodarka krajowa
Rząd zwiększa tegoroczny deficyt do 240 mld zł