Artur Osiecki

Artur Osiecki

Dziennikarz ekonomiczny specjalizujący się w tematyce funduszy Unii Europejskiej, eksportu, MŚP i samorządów. Redaktor prowadzący portal www.firma.rp.pl. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu marketingu na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Ford oferuje nowości, ale i kultowe modele

Produkujemy użytkowe i osobowe auta elektryczne, ale upewniamy się też, że cały łańcuch dostaw jest czysty - mówi Attila Szabó, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Ford Polska.

Finansujemy eksport do Ukrainy

Wsparliśmy naszych eksporterów w ponad 80 państwach na sześciu kontynentach – mówi Arkadiusz Zabłoński, dyrektor departamentu ekspansji zagranicznej i finansowania handlu w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Słaby złoty nie pomaga już eksporterom, bo płacą za import

Eksporterzy szukają rynków, które zastąpią im sprzedaż w Rosji i na Białorusi. Polska stała się już pierwszym partnerem handlowym Ukrainy, ale nie rekompensuje to w pełni strat. Pada mit o tym, że słaba waluta pomaga eksporterom.

ESG jest coraz bardziej popularne na świecie, ale również i w Polsce

Raportowanie pozafinansowe (ESG) poza tym, że rozszerza się na skutek nowych regulacji europejskich, to i tak zdobywa coraz więcej zwolenników wśród inwestorów, analityków, doradców inwestycyjnych i zarządzających funduszami. Oni biorą pod uwagę i chcą brać w coraz większym stopniu dane pozafinansowe, decydując o inwestycjach. Za 5–10 lat firmy bez raportu ESG nie będą w ogóle analizowane.

Instrumenty zwrotne pozwalają uzyskać efekt mnożnikowy inwestycji

– Narodowe Centrum Badań i Rozwoju odgrywa dużą rolę na etapie, kiedy inwestycja w daną spółkę, w szczególności we wczesnej fazie jej rozwoju, wiąże się z wysokim poziomem ryzyka dla inwestorów – mówi Włodzimierz Kuc, dyrektor działu instrumentów zwrotnych w NCBR.

Patronat. Innowacje impulsem dla rynku kapitałowego

Pandemia nie powstrzymała innowacyjnych projektów, choć część utrudniła. Polscy innowatorzy chcą działać, choć są przed nimi i trudności.

Polscy eksporterzy niepokoją się zawirowaniami na świecie

Debata › Wojny handlowe na linii USA–Chiny, rosnący protekcjonizm na wielu rynkach, przedłużający się brexit oraz ogólna niepewność co do dalszych relacji handlowych to bolączki polskich firm, które chcą rozwijać ekspansję.

Kongres „Perspektywy dla Polski”: Eksport to przyszłość naszej gospodarki

Polska, plasująca się obecnie według CIA na 25. miejscu listy światowych eksporterów, ma szansę w ciągu 20 lat wejść do grona dwudziestki państw eksportujących najwięcej. Tak uważają uczestnicy debaty o eksporcie, która odbyła się w środę w ramach Kongresu Gospodarczego „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.

Garstka eksporterów z rekordowym wynikiem

Wartość eksportu polskich towarów może być znacznie większa, o ile będziemy wysyłać więcej dóbr wysoko przetworzonych i więcej firm zdecyduje się na ekspansję. Rynki pozaeuropejskie są wciąż nieodkryte.