Jak wiele zagranicznych, a w efekcie krajowych firm skorzystało z rządowego programu „Finansowe wspieranie eksportu” realizowanego przez BGK?
W programie dotychczas zrealizowaliśmy ponad 3 tys. transakcji. Każda transakcja musi dotyczyć polskiego eksportu i musi w niej występować polski eksporter lub ewentualnie jego zagraniczna spółka córka. Oczywiście niektórzy eksporterzy skorzystali z programu już wielokrotnie, stąd lista wspartych przedsiębiorstw wyniesie pewnie około kilkuset podmiotów. Podobnie z zagranicznymi importerami polskich towarów i usług, którzy najczęściej występują w transakcjach jako zleceniodawcy otwarcia akredytywy przez zagraniczny bank akceptowalny dla BGK.
A jak przedstawia się sytuacja z prefinansowaniem eksportu?
Prefinansowanie eksportu to produkt uzupełniający, oferowany z terminem spłaty do dwóch lat. Opiera się on na ryzyku polskiego eksportera, a nie zagranicznego importera lub jego banku. Stąd jego udzielanie nie wymaga konieczności akceptacji ryzyka zagranicznego kraju, w tym państw o podwyższonym ryzyku, jakie najczęściej spotykamy w programie „Finansowe wspieranie eksportu” realizowanym przez BGK. Dlatego też w tym obszarze luka rynkowa do wypełnienia przez BGK jest o wiele mniejsza – zdecydowanie więcej eksporterów korzysta ze wsparcia banków komercyjnych w tym zakresie, wykorzystując zarówno finansowanie celowe, jak i kredyty o charakterze obrotowym. Warto podkreślić, że BGK oferuje nie tylko kredyty na prefinansowanie eksportu, ale również kredyty obrotowe pod gwarancję KUKE, przeznaczone dla przedsiębiorstw mających już status eksportera. Obserwujemy wzrost zainteresowania tego typu kredytami w dobie zawirowań w światowym handlu oraz zmienności uwarunkowań makroekonomicznych. Innym instrumentem oferowanym wspólnie z KUKE i mającym wpływ na polski eksport jest długoterminowy kredyt inwestycyjny przeznaczony na inwestycje generujące eksport z Polski – zwiększa on możliwości realizacji proeksportowych i często bardzo innowacyjnych projektów w Polsce.
Czy w dobie dużej niepewności w globalnym handlu rodzimi eksporterzy częściej korzystają ze wsparcia finansowego BGK i ubezpieczeniowego oferowanego przez KUKE?