Aktualizacja: 26.02.2017 17:16 Publikacja: 17.08.2011 08:55
Środowe notowania na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 zyskał 1,28 procent, gdy szeroki WIG wzrósł o 1,03 procent.
Za nami bardzo udany dzień dla inwestujących nad Wisłą. Krajowe indeksy wyraźnie zyskały, idąc śladem głównych parkietów.
Indeks krajowych dużych spółek zwyżkuje w pierwszej godzinie środowej sesji o 0,55 proc., wydostając się ponad grudniowe szczyty. Liderem wzrostów w WIG20 jest PKO BP.
Netflix zaraportował wyniki za 4Q24, które okazały się wyższe od konsensusu analityków. Spółka pokazała mocną dynamikę zarówno przychodów (najwyższą w 2024 r.), jak i największy od ponad roku kwartalny wzrost nowych subskrybentów.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Powrót Trumpa paradoksalnie zbiegł się w czasie z doniesieniami o silnej rotacji inwestorów z USA do Europy według najnowszego globalnego sondażu Bank of America wśród zarządzających funduszami.
Indeksy europejskie pokazują dziś umiarkowanie pozytywne nastroje. Rodzimy WIG20 i niemiecki DAX kończą dzień na plusie (odpowiednio 0,35% i 0,22%), francuski CAC40 zyskuje 0,59%.
Niedawno zakończony rok nie był tak udany dla posiadaczy krajowych akcji jak poprzedni, co nie pozostało bez wpływu na portfele otwartych funduszy emerytalnych. Wyraźnie stopniał pakiet akcji ulokowany w spółkach z WIG20, jednocześnie wzrosło znaczenie w portfelu firm o średniej kapitalizacji.
Zaangażowanie banków komercyjnych w dług Skarbu Państwa wzrosło o niemal 100 mld zł na koniec listopada 2024 r. wobec końca 2023 r. To największy przyrost w historii, bo rząd ma ogromne potrzeby, a kredytodawcy muszą gdzieś przekierować nadpłynność sektora.
Koniunktura na rynku akcji będzie zależała od kolejnych decyzji Trumpa. Gdyby rozpoczął wojnę celną to podniesie ona inflację. No i wtedy zacząłby się problem. Ale ja nie wierzę w rozpętanie wojny handlowej - mówi Piotr Kuczyński analityk DI Xelion.
Choć nie wszystkim musi się to podobać, restrykcyjna polityka pieniężna co do zasady powoduje, że kredytobiorcy mocno tracą, a kredytodawcy dużo zyskują. Ale w Polsce można wskazać dodatkowy czynnik, który powoduje, że zyski banków są obecnie ponadprzeciętne.
Dostęp do gotówki zdaje się być coraz trudniejszy – znikają bankowe okienka kasowe, a za wypłatę z bankomatu często trzeba płacić. Banki odpowiadają jednak, że tylko idą z duchem czasu, bo Polacy preferują płatności kartą czy online.
Rada Polityki Pieniężnej znów nie obniżyła stóp procentowych, a grudniowa inflacja okazała się nieco niższa, niż wstępnie prognozował GUS. Więcej depozytów ma teraz dodatnią stopę zwrotu. Dopóki banki na to pozwalają.
Na koniec września 2024 r. na krajowym rynku wydanych było 45,9 mln kart płatniczych, tj. o 235,8 tys. mniej (spadek o 0,5 proc.) w porównaniu z końcem czerwca 2024 r. – informuje NBP. Odnotowany spadek wynikał z wyraźnego zmniejszenia liczby kart przedpłaconych, których na koniec III kwartału było o 310,4 tys. mniej niż na koniec I półrocza 2024 r.
WIG20 w tym tygodniu zyskał na wartości ponad 2 proc. i tym samym wyszedł powyżej poziomu 2300 pkt. Czy w przyszłym Donald Trump podtrzyma czy zgasi rynkowe wzrosty?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas