Aktualizacja: 23.02.2017 14:37 Publikacja: 31.08.2011 19:25
Poniedziałkowe zawirowania na rynkach globalnych wywołane sukcesem chińskiego modelu AI stworzonym przez DeepSeek dość łagodnie obeszły się z krajowym rynkiem akcji.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł niewielki spadek głównego indeksu, WIG20, o -0,1%, do poziomu 2376 pkt. mWIG40 zniżkował o -1,1%, podczas gdy sWIG80 zanotował cofnięcie o -0,91%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,18 mld złotych.
Oczy inwestorów skierowane są dzisiaj na temat DeepSeek i jego wpływu na przyszłość sztucznej inteligencji. Informacja o przygotowaniu przez chińską firmę modelu sztucznej inteligencji w formacie open-source, która osiągami według niektórych danych prześciga kosztowny i trenowany na najlepszych chipach ChatGPT od OpenAI stawia pod znakiem zapytania ogromne wydatki, jakie amerykańskie spółki wydają na rozwój technologii sztucznej inteligencji. Czy to oznacza koniec hossy AI?
Sukces chińskiego DeepSeek podkopał wiarę inwestorów w amerykańskie spółki z sektora nowych technologii, które zainwestowały miliardy w rozwój narzędzi AI. W poniedziałek ich akcje znalazły się na celowniku sprzedających.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
Od piątku trwa realizacja zysków po ubiegłotygodniowym wyjściu głównych indeksów na nowe ekstrema.
Inwestorzy w Warszawie po sześciu wzrostowych sesjach z rzędu indeksu WIG20 przystąpili do realizacji zysków wykorzystując korektę na pozostałych rynkach akcji.
Produkcja budowlano-montażowa w grudniu 2024 r. spadła o 8 proc. rok do roku – podał w czwartek GUS. Ekonomiści ankietowani przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” byli nawet mniej optymistyczni, średnia ich prognoz wynosiła -11,8 proc.
W grudniu mocno skurczyła się liczba mieszkań w nowych projektach deweloperskich. Pozwoleń firmy uzyskały jednak wciąż dużo.
Mimo trudnego otoczenia grupa zgromadziła największy portfel zamówień z rynku budowlanego. Wartość sięga 18 mld zł – i to bez megakontraktu Rail Baltica.
Jeśli obniżki rozpoczęłyby się w połowie roku, deweloperzy będą w stanie obronić marżę – mówi jeden z topowych analityków w Polsce, Tomasz Duda z BM Pekao. Jego zespół widzi szanse na cięcie mocniejsze, niż oczekuje rynek.
Jedną piątą wszystkich kontraktów w ramach rządowych programów budowy dróg realizują obecnie firmy z Azji. Polscy wykonawcy oskarżają ich o nierówną konkurencję.
To, że pozyskujemy kapitał z emisji obligacji, dowodzi, że cały czas się rozwijamy, inwestujemy w kolejne działki. Stawiamy na Warszawę i Gdańsk – mówi Filip Friedmann, przewodniczący rady nadzorczej i większościowy udziałowiec w spółce Budlex.
Sprzedaż lokali w ostatnich miesiącach nie powala, ale jest solidna – biorąc pod uwagę koszt kredytów i brak programów wsparcia popytu. Obniżki stóp zwiększą dostępność mieszkań – i to scenariusz, który warto wziąć pod uwagę z inwestorskiego punktu widzenia.
W listopadzie sprzedaż mieszkań była stabilna, deweloperzy wciąż dużo wprowadzali do oferty, która ustanowiła nowy rekord. Jest i korekta cen, ale mieszkania dostępne są dla zamożnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas