Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.12.2020 05:01 Publikacja: 04.12.2020 05:01
Foto: Bloomberg
Okazuje się, że prowizorium może utrudnić lub w niektórych przypadkach nawet uniemożliwić wykorzystanie w pełni unijnego wsparcia także na lata 2014–2020. – Można się spodziewać opóźnień w płatnościach z budżetu UE – mówi nam urzędnik Komisji Europejskiej, proszący o anonimowość. Chodzi o to, że przez prowizorium do kasy unijnej już w 2021 r. wpłynie mniej pieniędzy niż faktyczne zobowiązania; wedle szacunków KE może zabraknąć 25–30 mld euro rocznie. – Te zobowiązania muszą być spłacane, ale może się to stać dopiero wtedy, kiedy bieżące wpływy do unijnego budżetu na to pozwolą – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do Polski we wtorek wpłynęło 40 mld zł z 2. i 3. wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W sumie to 67 mld zł, które mają przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki w nadchodzących latach - dodano w komunikacie resortu.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Oprócz środków z Funduszu Solidarności na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem - przekazała we Wrocławiu szefowa KE Ursula von der Leyen. Dodała, że finansowanie będzie stuprocentowe, bo czas jest wyjątkowy.
Pierwsza część roku upłynęła w warunkach dość niskiej zmienności, co dla krajowych funduszy zamkniętych niepublicznych, często realizujących strategię absolutnej stopy zwrotu, jest dość sprzyjającym otoczeniem. Po sześciu miesiącach najwyższą stopę zwrotu, sięgającą 33,4 proc., notuje Acer Multistrategy FIZ – wynika z danych opublikowanych przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami. W kolejnych miesiącach zmienność na rynkach ma jednak rosnąć – twierdzi zarządzający funduszem Jakub Głowacki.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy wniosek rządu o płatność z KPO. Pieniądze mają wkrótce wpłynąć do Polski.
Po blisko trzech latach Polska uzyskała w końcu dostęp do unijnych funduszy. Komisja Europejska w czwartek formalnie odblokowała 137 mld euro dla naszego kraju w Krajowym Planie Obudowy i w funduszach z polityki spójności.
Łączny napływ środków unijnych do Polski (dotacje i pożyczki z KPO, polityka spójności o rolna, pomniejszone o składkę) w 2024 wyniesie około 2,7 proc. PKB vs 1,6 proc. PKB w 2023.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Susza spowodowała, że Ren obniżył się do krytycznego poziomu 78 cm w Kaub – najniższego od 2023 r. Poniżej tego poziomu transport staje się poważnie ograniczony. Koszty wzrosły, a ceny frachtu oleju napędowego osiągnęły najwyższy poziom od 2022 r.
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas