https://pbs.twimg.com/media/GHQuUzrWAAALx8-?format=png&name=900x900
W zapowiadanej kwocie 137 mld euro, Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) - dotacje i pożyczki - stanowi prawie 60 mld euro, natomiast pozostałe 77 mld euro stanowią dotacje i środki z polityki spójności. Ekonomiści z ING zakładają, że Polska otrzyma pierwszą płatność z KPO w kwietniu, a kolejną na jesieni, która obejmie drugą i trzecią transzę z harmonogramu KPO. Jeśli chodzi napływ środków z polityki spójności, to Polska wciąż ma do wykorzystania 5 mld euro ze „starego” budżetu unijnego 2024-20, który jest jeszcze rozliczany. – Zakładamy, że wykorzystanie środków spójności z nowego budżetu 2021-27 będzie „rozkręcać się” stopniowo w ciągu roku i w całym roku wyniesie około 4 mld euro – stwierdzili.
Czytaj więcej
Ponad 5 mld euro może trafić w tym roku do firm energetycznych na budowę projektów OZE, efektywności energetycznej i magazynów energii. 4,8 mld euro pójdzie na morską energetykę wiatrową. Spółki kreślą plany na ten rok.
O ile przepływy finansowe związane z wykorzystaniem KPO będą w tym roku znaczące, to tyle ich wpływ na PKB, w szczególności inwestycje, będzie raczej ograniczony, ekonomiści ING spodziewają się zwiększenia aktywności inwestycyjnej z tego tytułu w 2025 i 2026 roku. Środki unijne ułatwią jednak zaspokojenie wysokich publicznych potrzeb pożyczkowych i zarządzanie płynności budżetu, tym samym będą istotnym wsparciem dla obligacji skarbowych i kursu złotego w br.