Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.01.2025 21:05 Publikacja: 17.07.2024 06:00
Jakub Głowacki, dyrektor departamentu zarządzania Acer Multistrategy FIZ. Fot. r. gardziński
Foto: ROBERT GARDZINSKI/FOTORZEPA
– Obecne wyceny krajowych akcji należy uznać za neutralne. Wyceny dalej nie są wysokie, ale jeśli na rynkach rozwiniętych pojawi się większa korekta, to z pewnością przyniesie odpływy z naszego rynku. Jednocześnie przy braku jakichś nadzwyczajnych negatywnych wydarzeń poziom korekty nie powinien przekroczyć 10–15 proc. – przewiduje Głowacki.
Na rynku amerykańskim pierwsze miesiące roku były czasem dominacji największych spółek technologicznych, ale pojawiły się sygnały zmiany preferencji globalnych inwestorów w kierunku mniejszych spółek. Czy jest szansa, że będzie to trwalszy trend? – Proces rozwoju sztucznej inteligencji jest na tyle dynamiczny, że inwestorzy na bieżąco dostosowują wyceny spółek technologicznych. Istotną rolę odgrywają wiarygodne perspektywy i bieżące wyniki z działalności – podkreśla zarządzający funduszem Acer Multistrategy FIZ. – Jednocześnie wyceny takich gigantów jak Nvidia nie odbiegają od średnich pięcioletnich – obecnie dwunastomiesięczny wyprzedzający wskaźnik C/Z wynosi 40,5 przy średniej dla tej spółki na poziomie 40,2. Dominacja spółek technologicznych wygląda na niezagrożoną, choć pewnie po ostatnich wielomiesięcznych wzrostach będziemy mieli do czynienia ze stabilizacją notowań – przewiduje Głowacki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do Polski we wtorek wpłynęło 40 mld zł z 2. i 3. wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W sumie to 67 mld zł, które mają przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki w nadchodzących latach - dodano w komunikacie resortu.
Oprócz środków z Funduszu Solidarności na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem - przekazała we Wrocławiu szefowa KE Ursula von der Leyen. Dodała, że finansowanie będzie stuprocentowe, bo czas jest wyjątkowy.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy wniosek rządu o płatność z KPO. Pieniądze mają wkrótce wpłynąć do Polski.
Po blisko trzech latach Polska uzyskała w końcu dostęp do unijnych funduszy. Komisja Europejska w czwartek formalnie odblokowała 137 mld euro dla naszego kraju w Krajowym Planie Obudowy i w funduszach z polityki spójności.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Łączny napływ środków unijnych do Polski (dotacje i pożyczki z KPO, polityka spójności o rolna, pomniejszone o składkę) w 2024 wyniesie około 2,7 proc. PKB vs 1,6 proc. PKB w 2023.
Pieniądze na program Czyste Powietrze powoli są odblokowane, a dotacje trafiają już do beneficjentów programu wymiany kotłów węglowych i pogłębionej modernizacji.
Zachowanie indeksu WIG20 wpisuje się w jego historyczne zależności. Gdyby udało mu się wyjść na wyraźnie wyższe poziomy, wtedy można byłoby nabrać większej wiary we wzrosty – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Środowe notowania na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 zyskał 1,28 procent, gdy szeroki WIG wzrósł o 1,03 procent.
Za nami bardzo udany dzień dla inwestujących nad Wisłą. Krajowe indeksy wyraźnie zyskały, idąc śladem głównych parkietów.
Dystrybutor IT ma za sobą udany grudzień. Jakie są perspektywy na 2025 rok?
WIG20 od początku roku zyskał już na wartości 7 proc. Z kolei S&P 500 urósł około 3 proc., a DAX ponad 6,5 proc. Wyniki te mogą napawać optymizmem. Ale czy słusznie? Zastanowimy się nad tym w środowym programie Prosto z Parkietu. Start rozmowy o godz. 12.00. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Daniel Kostecki, analityk firmy CMC Markets. Naszego gościa zapytamy także o:
Dziś ruszyły zapisy na akcje w transzy dla inwestorów indywidualnych i budowa księgi popytu. Księga została pokryta w ciągu godziny – dowiedział się „Parkiet”.
Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w grudniu o 0,2 proc. rok do roku – podał w środę GUS. To dane gorsze od średniej oczekiwań ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Ta sugerowała wzrost o 1,4 proc. r./r.
Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 r. spadł do jednocyfrowego poziomu - podał w środę GUS. Cały czas topnieje zatrudnienie w tych firmach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas