Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.04.2025 06:12 Publikacja: 17.07.2024 06:00
Jakub Głowacki, dyrektor departamentu zarządzania Acer Multistrategy FIZ. Fot. r. gardziński
Foto: ROBERT GARDZINSKI/FOTORZEPA
– Obecne wyceny krajowych akcji należy uznać za neutralne. Wyceny dalej nie są wysokie, ale jeśli na rynkach rozwiniętych pojawi się większa korekta, to z pewnością przyniesie odpływy z naszego rynku. Jednocześnie przy braku jakichś nadzwyczajnych negatywnych wydarzeń poziom korekty nie powinien przekroczyć 10–15 proc. – przewiduje Głowacki.
Na rynku amerykańskim pierwsze miesiące roku były czasem dominacji największych spółek technologicznych, ale pojawiły się sygnały zmiany preferencji globalnych inwestorów w kierunku mniejszych spółek. Czy jest szansa, że będzie to trwalszy trend? – Proces rozwoju sztucznej inteligencji jest na tyle dynamiczny, że inwestorzy na bieżąco dostosowują wyceny spółek technologicznych. Istotną rolę odgrywają wiarygodne perspektywy i bieżące wyniki z działalności – podkreśla zarządzający funduszem Acer Multistrategy FIZ. – Jednocześnie wyceny takich gigantów jak Nvidia nie odbiegają od średnich pięcioletnich – obecnie dwunastomiesięczny wyprzedzający wskaźnik C/Z wynosi 40,5 przy średniej dla tej spółki na poziomie 40,2. Dominacja spółek technologicznych wygląda na niezagrożoną, choć pewnie po ostatnich wielomiesięcznych wzrostach będziemy mieli do czynienia ze stabilizacją notowań – przewiduje Głowacki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do Polski we wtorek wpłynęło 40 mld zł z 2. i 3. wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W sumie to 67 mld zł, które mają przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki w nadchodzących latach - dodano w komunikacie resortu.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Oprócz środków z Funduszu Solidarności na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem - przekazała we Wrocławiu szefowa KE Ursula von der Leyen. Dodała, że finansowanie będzie stuprocentowe, bo czas jest wyjątkowy.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy wniosek rządu o płatność z KPO. Pieniądze mają wkrótce wpłynąć do Polski.
Po blisko trzech latach Polska uzyskała w końcu dostęp do unijnych funduszy. Komisja Europejska w czwartek formalnie odblokowała 137 mld euro dla naszego kraju w Krajowym Planie Obudowy i w funduszach z polityki spójności.
Łączny napływ środków unijnych do Polski (dotacje i pożyczki z KPO, polityka spójności o rolna, pomniejszone o składkę) w 2024 wyniesie około 2,7 proc. PKB vs 1,6 proc. PKB w 2023.
Pieniądze na program Czyste Powietrze powoli są odblokowane, a dotacje trafiają już do beneficjentów programu wymiany kotłów węglowych i pogłębionej modernizacji.
Wkrótce skończy się noworoczne okienko czasowe, które co do zasady sprzyja bykom. Ich pozycja może więc słabnąć.
Na rynku kapitałowym pojawił się nowy projekt pod nazwą Dream Exchange (giełda marzeń), który ma na celu stworzenie pierwszej w historii USA giełdy kontrolowanej przez mniejszości.
Efekt bazy pomoże marcowym wynikom produkcji budowlano-montażowej i przemysłowej, rzuci zaś kłody pod nogi sprzedaży detalicznej.
Hiszpańska giełda zwraca uwagę inwestorów. Na jej korzyść obecnie działa choćby to, że banki dużo ważą w indeksie Ibex 35.
Handel akcjami na warszawskiej giełdzie rozkwitł na dobre. Marzec przyniósł rekordowe obroty na głównym rynku. Ponad 60 proc. z nich przeszło przez ręce zagranicznych brokerów.
Spadająca inflacja, silniejszy złoty, niższe ceny paliw i energii oraz słabsze dane makro wywołają ogromną presję na RPP.
Średnia cena docelowa z rekomendacji dla tegorocznego debiutanta implikuje 21-proc. pole do zwyżki. Motorem napędowym dla biznesu są rozwój organiczny i przejęcia. Najnowsza inwestycja wpisuje się w ten scenariusz.
Popyt na produkty dla służb mundurowych rośnie. Chce to wykorzystać Arlen. – Nie ograniczamy się wyłącznie do rynku polskiego – zapowiada prezes Andrzej Tabaczyński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas