Fed potrzebuje twardych dowodów pogorszenia w gospodarce

Pierwsza część roku upłynęła w warunkach dość niskiej zmienności, co dla krajowych funduszy zamkniętych niepublicznych, często realizujących strategię absolutnej stopy zwrotu, jest dość sprzyjającym otoczeniem. Po sześciu miesiącach najwyższą stopę zwrotu, sięgającą 33,4 proc., notuje Acer Multistrategy FIZ – wynika z danych opublikowanych przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami. W kolejnych miesiącach zmienność na rynkach ma jednak rosnąć – twierdzi zarządzający funduszem Jakub Głowacki.

Publikacja: 17.07.2024 06:00

Jakub Głowacki, dyrektor departamentu zarządzania Acer Multistrategy FIZ. Fot. r. gardziński

Jakub Głowacki, dyrektor departamentu zarządzania Acer Multistrategy FIZ. Fot. r. gardziński

Foto: ROBERT GARDZINSKI/FOTORZEPA

– Obecne wyceny krajowych akcji należy uznać za neutralne. Wyceny dalej nie są wysokie, ale jeśli na rynkach rozwiniętych pojawi się większa korekta, to z pewnością przyniesie odpływy z naszego rynku. Jednocześnie przy braku jakichś nadzwyczajnych negatywnych wydarzeń poziom korekty nie powinien przekroczyć 10–15 proc. – przewiduje Głowacki.

Na rynku amerykańskim pierwsze miesiące roku były czasem dominacji największych spółek technologicznych, ale pojawiły się sygnały zmiany preferencji globalnych inwestorów w kierunku mniejszych spółek. Czy jest szansa, że będzie to trwalszy trend? – Proces rozwoju sztucznej inteligencji jest na tyle dynamiczny, że inwestorzy na bieżąco dostosowują wyceny spółek technologicznych. Istotną rolę odgrywają wiarygodne perspektywy i bieżące wyniki z działalności – podkreśla zarządzający funduszem Acer Multistrategy FIZ. – Jednocześnie wyceny takich gigantów jak Nvidia nie odbiegają od średnich pięcioletnich – obecnie dwunastomiesięczny wyprzedzający wskaźnik C/Z wynosi 40,5 przy średniej dla tej spółki na poziomie 40,2. Dominacja spółek technologicznych wygląda na niezagrożoną, choć pewnie po ostatnich wielomiesięcznych wzrostach będziemy mieli do czynienia ze stabilizacją notowań – przewiduje Głowacki.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Fundusze unijne
KE zaakceptowała pierwszy wniosek Polski o płatność z KPO. „Czekamy na przelew”
Fundusze unijne
Ponad 137 mld euro z KPO dla Polski. Komisja Europejska podjęła decyzję
Fundusze unijne
#WykresDnia: Wpływ środków z KPO na PKB Polski i na inwestycje
Fundusze unijne
KPO powoli odblokowuje wypłaty na Czyste Powietrze
Fundusze unijne
Będzie pierwsza zaliczka z KPO
Fundusze unijne
Pierwsze zaliczki z KPO wpłyną do Polski. Jutro ważna decyzja KE