Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.02.2025 19:06 Publikacja: 17.07.2024 06:00
Jakub Głowacki, dyrektor departamentu zarządzania Acer Multistrategy FIZ. Fot. r. gardziński
Foto: ROBERT GARDZINSKI/FOTORZEPA
– Obecne wyceny krajowych akcji należy uznać za neutralne. Wyceny dalej nie są wysokie, ale jeśli na rynkach rozwiniętych pojawi się większa korekta, to z pewnością przyniesie odpływy z naszego rynku. Jednocześnie przy braku jakichś nadzwyczajnych negatywnych wydarzeń poziom korekty nie powinien przekroczyć 10–15 proc. – przewiduje Głowacki.
Na rynku amerykańskim pierwsze miesiące roku były czasem dominacji największych spółek technologicznych, ale pojawiły się sygnały zmiany preferencji globalnych inwestorów w kierunku mniejszych spółek. Czy jest szansa, że będzie to trwalszy trend? – Proces rozwoju sztucznej inteligencji jest na tyle dynamiczny, że inwestorzy na bieżąco dostosowują wyceny spółek technologicznych. Istotną rolę odgrywają wiarygodne perspektywy i bieżące wyniki z działalności – podkreśla zarządzający funduszem Acer Multistrategy FIZ. – Jednocześnie wyceny takich gigantów jak Nvidia nie odbiegają od średnich pięcioletnich – obecnie dwunastomiesięczny wyprzedzający wskaźnik C/Z wynosi 40,5 przy średniej dla tej spółki na poziomie 40,2. Dominacja spółek technologicznych wygląda na niezagrożoną, choć pewnie po ostatnich wielomiesięcznych wzrostach będziemy mieli do czynienia ze stabilizacją notowań – przewiduje Głowacki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do Polski we wtorek wpłynęło 40 mld zł z 2. i 3. wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W sumie to 67 mld zł, które mają przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki w nadchodzących latach - dodano w komunikacie resortu.
Oprócz środków z Funduszu Solidarności na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem - przekazała we Wrocławiu szefowa KE Ursula von der Leyen. Dodała, że finansowanie będzie stuprocentowe, bo czas jest wyjątkowy.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy wniosek rządu o płatność z KPO. Pieniądze mają wkrótce wpłynąć do Polski.
Po blisko trzech latach Polska uzyskała w końcu dostęp do unijnych funduszy. Komisja Europejska w czwartek formalnie odblokowała 137 mld euro dla naszego kraju w Krajowym Planie Obudowy i w funduszach z polityki spójności.
Łączny napływ środków unijnych do Polski (dotacje i pożyczki z KPO, polityka spójności o rolna, pomniejszone o składkę) w 2024 wyniesie około 2,7 proc. PKB vs 1,6 proc. PKB w 2023.
Pieniądze na program Czyste Powietrze powoli są odblokowane, a dotacje trafiają już do beneficjentów programu wymiany kotłów węglowych i pogłębionej modernizacji.
Plan zwiększenia wydatków na zbrojenia w Europie poprawił perspektywy sektora obronnego , co znalazło odzwierciedlenie w dynamicznie drożejących akcjach jego przedstawicieli. Głównymi beneficjentami są europejskie koncerny zbrojeniowe.
Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do organów ścigania zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami kilku spółek notowanych rynku głównym GPW i NewConnect.
Na koniec tygodnia Wall Street doczekało się korekty. Wzrosty z początku sesji zostały wymazane po publikacji danych PMI i Uniwersytetu w Michigan, które ujawniły obawy Amerykanów o otoczenie gospodarcze w najbliższych miesiącach.
– Błędy w polityce pieniężnej podkopały wiarygodność NBP. To sprawiło, że inflacja była i wciąż jest taka wysoka – mówi dr Wojciech Paczos z Cardiff University.
Pierwsza część piątkowej sesji upływa pod znakiem niewielkich wzrostów na GPW, ale indeksy pozostają w rejonach dobrze znanych z czwartku.
Główna para walutowa tj. EURUSD jeszcze wczoraj wieczorem wróciła w okolice 1,05 wymazując spadki z pierwszej połowy tygodnia, które doprowadziły do testu rejonu 1,04.
W 2025 roku stopa referencyjna NBP spadnie do 5 proc., w 2026 do 3,25 proc., a w 2027 do 3 proc. – przewidują analitycy S&P Global Ratings. W tym roku niższe stopy niż Polska będą miały Węgry.
Izba Domów Maklerskich proponuje "FIT for 55 – dla rynków kapitałowych” czyli redukcję obecnego poziomu obciążeń regulacyjnych co najmniej o 55 proc. do roku 2030, połączoną z moratorium na nowe przepisy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas