Dość skromna część krajowego rynku funduszy powiększa się już po raz trzeci w tym roku. Tym razem nowy fundusz złota pojawił się w ofercie TFI Allianz Polska.
Zmiany w surowcach
TFI Allianz Polska dokonało właśnie kilku istotnych zmian w palecie funduszy, głównie dłużnych. Jedna z nich polega jednak na przekształceniu Allianz Surowców i Energii (11,4 mln zł aktywów na koniec września) w Allianz Akcji Rynku Złota. Przypomnijmy, że wcześniej w tym roku pojawiły się już dwa nowe fundusze złota – jeden w ofercie Generali Investments TFI, a drugi uruchomiony przez Esaliens TFI. Allianz Akcji Rynku Złota przed przekształceniem inwestował w tytuły uczestnictwa innych, zagranicznych funduszy surowców. Teraz będzie funduszem zarządzanym bardziej aktywnie – w portfelu znajdą się akcje spółek, które poszukują, wydobywają, przetwarzają bądź handlują metalami szlachetnymi (złoto, a także srebro, pallad, platyna). Aktywa mogą również stanowić jednostki innych funduszy (polskich lub zagranicznych), szukających zysków na rynku metali szlachetnych.
Nowy fundusz TFI Allianz nie ma benchmarku, natomiast opłata za zarządzanie wyniesie 3 proc. Przypomnijmy, że jest to dziś maksymalny poziom opłaty za zarządzanie. Z czasem ma się on jednak – zgodnie z rozporządzeniem – zmniejszyć do 2 proc. (najpóźniej od początku 2022 r.). Allianz Akcji Rynku Złota będzie zarządzany przez Grzegorza Prażmo.
Koszty wysokie
Krajowe fundusze surowców, w tym złota, mają bardzo różną charakterystykę. Dla przykładu powstały w połowie stycznia Generali Złota (opłata za zarządzanie również sięgająca 3 proc. aktywów rocznie) składał się w połowie roku w 71 proc. z tytułów uczestnictwa innych funduszy. Na czele pod względem udziału w portfelu znajdował się VanEck Vectors Gold Miners ETF, a więc popularny fundusz pasywny złota. Warto zauważyć, że nabywając taki produkt bezpośrednio, koszty dla uczestnika wynoszą jedynie 0,52 proc. rocznie (nie uwzględniając prowizji za zakup).