GPW: zagranica rekordowo silna, inwestorzy indywidualni wciąż słabną

Oficjalne dane zaprezentowane przez GPW jasno pokazują, że to siła zagranicznych inwestorów na rynku akcji wciąż rośnie. Cały czas spada zaś aktywność inwestorów indywidualnych.

Publikacja: 29.08.2024 11:57

Z danych GPW wynika, że w I półroczu inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 67 proc. obrotów na główn

Z danych GPW wynika, że w I półroczu inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 67 proc. obrotów na głównym rynku akcji.

Foto: Fotorzepa/Cezary Piwowarski

Z danych GPW wynika, że w I półroczu inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 67 proc. obrotów na głównym rynku akcji. To rekordowy udział tej grupy w obrotach. W I półroczu 2023 r. zagranica odpowiadała za 65 proc. handlu, zaś w II półroczu za 66 proc. Krajowi inwestorzy indywidualni wygenerowali 14 proc. obrotów, co stanowiło spadek o 3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego roku. Jest to więc najsłabszy wynik od II półrocza 2019 r. Krajowi inwestorzy instytucjonalni wygenerowali 19 proc. obrotów, o 1 pkt proc. więcej niż w I połowie 2023 roku.

Zagranica bije rekordy na GPW

- Rekordowy udział zagranicznych inwestorów na Głównym Rynku GPW w I połowie 2024 roku to wyraźny sygnał rosnącego zaufania międzynarodowego kapitału do polskiego rynku. Z danych Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) wynika, że warszawska giełda zanotowała jeden z najwyższych wzrostów obrotów akcjami w Europie, osiągając wzrost o 43,9% rok do roku. Na głównym rynku obroty sesyjne sięgnęły 88,4 mld zł, co stanowi najlepszy wynik od ponad dwóch lat. – wskazuje Arkadiusz Detyniecki, dyrektor działu notowań GPW.

Czytaj więcej

Gdzie są inwestorzy indywidualni?

W I połowie 2024 roku udział krajowych inwestorów indywidualnych w wolumenie obrotów kontraktami terminowymi kształtował się na poziomie 30 proc. (spadek o 2 pkt proc. r/r). Inwestorzy zagraniczni w tym samym czasie wygenerowali 40 proc. udziału w obrotach kontraktami, czyli o 4 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Udział w obrotach kontraktami terminowymi inwestorów instytucjonalnych spadł w I półroczu bieżącego roku do 30 proc (-2 pkt proc. r/r).

Na rynku NewConnect największą rolę od lat odgrywają krajowi inwestorzy indywidualni. W I połowie tego roku odpowiadali za 84 proc. obrotów, co stanowi spadek o 1 pkt proc. r/r. Inwestorzy zagraniczni w tym samym czasie wygenerowali 8 proc. obrotów, o 2 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Instytucje krajowe również odpowiadały za 8 proc. obrotów, o 1 pkt proc. mniej niż w I połowie 2023 roku.

Więcej rachunków maklerskich

Giełda podała także, że na koniec czerwca w Polsce biura maklerskie prowadziły 1,679 mln internetowych kont maklerskich co stanowi 95 proc. wszystkich rachunków. Liczba aktywnych rachunków, które odzwierciedlają faktyczne zaangażowanie inwestorów na rynku, osiągnęła 246 tysięcy. To najwyższy poziom od 12 lat. - - Wzrost liczby rachunków internetowych do 1,679 mln, stanowiących 95 proc. wszystkich rachunków inwestycyjnych, odzwierciedla dynamiczny rozwój cyfryzacji na polskim rynku kapitałowym. Coraz większa liczba inwestorów indywidualnych korzysta z nowoczesnych narzędzi do zarządzania swoimi inwestycjami, co świadczy o rosnącej świadomości i zaangażowaniu Polaków w aktywne uczestnictwo na giełdzie. To pozytywny trend, który wspiera rozwój rynku oraz dostępność inwestycji dla szerszego grona uczestników – mówi Arkadiusz Detyniecki.

Materiał Promocyjny
Jak zrobić zakupy online z InPost Pay?
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym
Finanse
Układ – jak KNF może nadzwyczajnie złagodzić karę
Finanse
Rynek hipotek na rozdrożu. Czeka go boom czy stagnacja?
Finanse
KNF podejrzewa ujawnienie informacji poufnych o zamiarze kupna akcji przez Nationale-Nederlanden PTE
Materiał Promocyjny
Atrakcyjne auto może umilić nam życie nie tylko w pracy
Finanse
Problem frankowy zaczął obniżać CIT od banków
Finanse
GPW: dość ostrożnie podchodzimy do sugestii o nadchodzącej „fali delistingów”