WIBOR jest wskaźnikiem o kluczowym znaczeniu dla całego polskiego systemu finansowego. Ma przy tym wpływ na życie statystycznego Kowalskiego. Jego wahania mogą bowiem spowodować wzrost lub obniżenie rat kredytu hipotecznego. WIBOR wpływa też na wysokość rat innych kredytów i instrumentów finansowych. Towarzyszące podwyżkom stóp procentowych NBP mocne wzrosty rat kredytów pociągnęły za sobą krytykę tego wskaźnika jako zbyt podatnego na zmiany. W tej sytuacji rząd zapowiedział odejście od WIBOR-u. A powołana do tego Narodowa Grupa Robocza zdecydowała, że zastąpi go WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). Będzie on stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie). Wcześniejsze komunikaty KNF i NGR mówiły, że wskaźnikiem, który zastąpi WIBOR, będzie WIRD. I tak będzie z tym, że nazwę WIRD zmieniono na WIRON, by „lepiej odzwierciedlić jego charakterystykę (oparcie na danych reprezentujących transakcje overnight)”. KNF i NGR zapewniają, że metodyka kalkulacji indeksu WIRON jest tożsama z kalkulacją indeksu WIRD.
NGR przygotowała też rozpisany na kilka lat harmonogram zastępowania WIBOR-u przez WIRON. Zakłada on, że od grudnia 2022 r. uczestnicy rynku będą mogli stosować indeks WIRON w nowych instrumentach finansowych. Na 2023 r. zaplanowano stopniowe wdrażanie wskaźnika do umów i instrumentów finansowych. Banki będą mogły już wprowadzać do oferty kredyty stosujące ten indeks równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR. W 2023 r. wskaźnik referencyjny WIRON ma być w pełni dostępny i możliwy do stosowania w produktach i instrumentach finansowych dla podmiotów, które wyrażają gotowość do jego zastosowania. Banki będą wtedy mogły wprowadzać do oferty kredyty na WIRON równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR.
– Przy efektywnej współpracy wszystkich zaangażowanych stron reforma wskaźników referencyjnych w Polsce zostanie zrealizowana w całości do końca 2024 r., przy czym wdrożenie przez uczestników rynku nowej oferty produktów finansowych stosujących indeks WIRON planowane jest na lata 2023 i 2024. Założenia mapy drogowej opracowanej w ramach Narodowej Grupy Roboczej wskazują na gotowość do zaprzestania opracowywania i publikowania wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID od początku 2025 r. – czytamy w komunikacie NGR.