Kontrakty też stają się domeną zagranicy

Hudson River na czele i Jump Trading pukający do drzwi czołówki – tak wygląda rynek futures, który do niedawna był zdominowany przez krajowych inwestorów i pośredników.

Publikacja: 08.05.2022 21:00

Kontrakty też stają się domeną zagranicy

Foto: Adobestock

Rynek w zasadzie przyzwyczaił się, że jeśli chodzi o akcje, to najwięcej mają tam do powiedzenia zagraniczni brokerzy. W ostatnich latach triumfy święcił BofA Securities, a niedawno na czele stawki zastąpił go Goldman Sachs. Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja na rynku kontraktów terminowych. Tutaj główną siłą byli przede wszystkim polscy brokerzy i inwestorzy. W 2021 r. liderem rynku był DM BOŚ, za nim było Erste Securities, a podium uzupełniło BM mBanku. W tym roku ta hierarchia może zostać zburzona.

Nowy lider

Od początku roku mocno na krajowych brokerów naciska firma Hudson River. Co prawda już w 2021 r. dała ona o sobie znać, ale ostatecznie maklerską rywalizację zakończyła na czwartej pozycji. W tym roku ewidentnie ma jednak chrapkę na więcej.

Już w styczniu Hudson River w maklerskim wyścigu na rynku kontraktów terminowych o włos wyprzedził DM BOŚ. Sytuacja powtórzyła się w lutym z tą różnicą, że przewaga była już nieco większa. W marcu, czyli w miesiącu wygasania kontraktów terminowych, krajowa branża wzięła rewanż, a konkretnie zrobiło to BM mBanku. W kwietniu Hudson River wrócił jednak już na szczyt. Zdobył 18,27 proc. udziałów w rynku. Drugie miejsce przypadło w udziale DM BOŚ, który miał 15,24 proc. udziałów. Na najniższym stopniu podium stanęło Erste Securities z wynikiem 14,3 proc.

Foto: GG Parkiet

Licząc od początku roku, Hudson River również jest liderem. Po czterech miesiącach jego udział rynkowy wynosi 16,63 proc. i wyprzedza DM BOŚ (14,93 proc.) oraz BM mBanku (14,72 proc.).

Nowa siła

Trzeba jednak też zauważyć, że rosnące znaczenie Hudson River na rynku terminowym to niejedynie zmartwienie krajowych brokerów. Wysoko, bo na szóstej pozycji, uplasowała się inna zagraniczna firma. Mowa o Jump Trading. Pośrednik ten zdobył 5,77 proc. rynku. Przypadek ten jest tym ciekawszy, że Jump Trading na naszym rynku jest w zasadzie jeszcze nowicjuszem. Członkiem GPW jest dopiero od lutego tego roku, a kwietniowe statystyki pokazują, że rolą statysty nie zamierza się zadowalać.

Hudson River oraz Jump Trading stanowią więc już dzisiaj realną konkurencję dla krajowych pośredników. Na czym polega ich fenomen? Obie firmy obracają kontraktami nie na rachunek klientów, ale na własny (korzystając również z handlu algorytmicznego), a mając status animatora rynku, korzystają z obniżonych opłat giełdowych.

Oczywiście rosnąca siła zagranicy nie w smak jest krajowej branży. Wskazuje ona, że rosnący udział w obrotach takich firm jak Hudson Trading czy też Jump Trading wypycha z rynku innych inwestorów, jak chociażby tych, którzy wykorzystują strategie arbitrażowe. Coraz słabszą pozycję na kontraktach terminowych mają także inwestorzy indywidualni, którzy przez lata byli solą tego rynku. Widać to zresztą było już w statystykach za 2021 r. Inwestorzy indywidualni odpowiadali wtedy za 32 proc. handlu na rynku terminowym. Zagranica miała 41 proc. i po raz pierwszy w historii wyprzedziła „detal".

Finanse
SBB: czas na walkę z kredytami złotowymi
Finanse
Polska na 11 miejscu pod względem rezerw złota
Finanse
System WATS zapewni rynkowi emocje w nowym roku
Finanse
Hossa nie ma większych przeszkód, ale będzie kapryśna
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
W poniedziałek jest ostatnia „podatkowa“ sesja na giełdzie. Jak ją wykorzystać?
Finanse
Na rynku kredytów mieszkaniowych stabilnie i drogo. Padł nowy rekord