Od momentu wybuchu pandemii inwestorzy indywidualni znów zaczęli się liczyć na warszawskiej giełdzie. Według ostatnich danych GPW w 2021 r. odpowiadali za 22 proc. obrotów na rynku akcji, podczas gdy jeszcze w 2018 r. czy też 2019 r. było to zaledwie 12 proc. Ostatnie statystyki cieszą, ale faktem jest też to, że w kontekście tej grupy inwestorów wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia. I nie chodzi tylko o handel na GPW, ale przede wszystkim o aktywniejszy udział w życiu spółek giełdowych.
Razem dla rynku
Wspólnie chcą o to zadbać Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Organizacje te podpisały list intencyjny, który w praktyce sprowadza się do dwóch celów. Chodzi o to, aby upowszechnić na polskim rynku programy lojalnościowe dla inwestorów indywidualnych, a także aby spopularyzować ideę zdalnych walnych zgromadzeń.
Udział wspomnianych trzech podmiotów w tym projekcie nie jest przypadkowy. Każdy z nich odgrywa bowiem istotną rolę w ekosystemie rynkowym i posiada odpowiednie narzędzia i wiedzę w ramach prowadzonej działalności. „W celu podjęcia wspólnych, skoordynowanych działań, wspierających rozwój i bezpieczeństwo polskiego rynku finansowego, dbałość o prawa emitentów oraz inwestorów indywidualnych, KDPW, SEG oraz SII podpisują list intencyjny, aby poprzez wykorzystanie zasobów, kompetencji, wiedzy i doświadczenia stron, współpraca ta przyczyniła się do szerokiej wymiany wiedzy i informacji w obszarze rynku finansowego, a ich praktyczne wykorzystanie pozytywnie wpłynęło na jego stabilny rozwój" – czytamy we wstępie tego listu.
Tak jak zostało to wspomniane, na pierwszy plan wyłaniają się tutaj dwie kwestie: programy lojalnościowe oraz zdalne walne zgromadzenia. Istotne w tym aspekcie jest wykorzystanie usług i aplikacji KDPW, jak chociażby identyfikacja akcjonariuszy czy też usługa e-Voting. Sygnatariusze listu mają zadbać o popularyzację tych rozwiązań, a także zaproponować takie zmiany w prawie, które faktycznie dadzą impuls do rozwoju w tych obszarach. Co prawda mamy przykłady firm, które stosują z powodzeniem programy lojalnościowe dla inwestorów indywidualnych, ale biorąc pod uwagę skalę naszego rynku wciąż raczej są to wyjątki, a nie standard.
Nowe otwarcie e-Votingu
Tak samo zresztą wygląda sytuacja ze zdalnymi zgromadzeniami. Również tutaj sygnatariusze listu deklarują wymianę wiedzy i doświadczeń, która ma dotyczyć nie tylko samej organizacji WZ, ale także i zdalnego głosowania. KDPW już jakiś czas temu udostępnił rynkowi aplikację e-Voting, która ma służyć właśnie do głosowania na walnych zgromadzeniach niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy, ale wciąż nie znalazła ona szerszego zastosowania. Podpisanie listu intencyjnego ma być krokiem ku zmianie tego stanu rzeczy. Istotną rolę ma do odegrania w tym procesie również firma Unicomp-WZA, która obsługuje walne zgromadzenia na naszym rynku od samego początku, czyli od 1991 r.