Nie warto czekać do końca z uruchomieniem PPK

Kumulacja dwóch etapów programu pracowniczych planów kapitałowych może sprawić, że jesienią zaczną tworzyć się korki firm zawierających umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK.

Publikacja: 01.07.2020 05:00

Nie warto czekać do końca z uruchomieniem PPK

Foto: Adobestock

Plan był taki: w połowie 2019 r. ruszą pracownicze plany kapitałowe, a niemal w tym samym czasie oszczędności członków otwartych funduszy emerytalnych trafią na ich indywidualne konta emerytalne lub na konta w ZUS. Przekształcenie otwartych funduszy emerytalnych miało pomóc odbudować zaufanie obywateli do rządowych programów długoterminowego oszczędzania, mocno nadszarpnięte tym, co działo się wokół OFE. I tym samym ułatwić start pracowniczych planów kapitałowych.

Planowy start programu

Pierwszy etap PPK rzeczywiście wystartował w połowie zeszłego roku. Objął niespełna 4 tys. największych firm, które zatrudniają co najmniej 250 osób. W pierwszym etapie, który zakończył się pod koniec zeszłego roku, do programu przystąpiło 1,1 mln z blisko 3 mln uprawnionych do tego pracowników.

Z początkiem tego roku roku ruszył drugi etap PPK. Objął blisko 20 tys. firm zatrudniających od 50 do 249 pracowników. Najdalej w kwietniu i maju tego roku firmy te miały podpisać z instytucjami finansowymi umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK. W kolejnych etapach, w połowie tego roku i od początku przyszłego roku, do programu miały przystąpić pozostałe firmy i instytucje.

Pandemia hamuje PPK

Plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Zamknięcie gospodarki sprawiło, że firmy musiały zacząć walczyć o przetrwanie i uratowanie miejsc pracy. PPK zeszły na dalszy plan. W tej sytuacji Polski Fundusz Rozwoju, który nadzoruje wdrożenie PPK, zdecydował się na przesunięcie terminów zapisanych w drugim etapie programu na II połowę roku. Zawarcie umów o zarządzanie przez firmy z drugiego etapu ma nastąpić do 27 października, zaś umów o prowadzenie PPK – do 10 listopada 2020 r.

GG Parkiet

Przesunięcie sprawiło, że terminy zakończenia tego etapu PPK pokrywają się teraz z terminami startującego 1 lipca trzeciego etapu. Tu do programu przystąpi nawet blisko 60 tys. firm, które zatrudniają w sumie 1,1 mln pracowników.

Korki przez kumulację?

– Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że może dojść do pewnej kumulacji umów i związanych z tym trudności operacyjnych – przyznał Paweł Borys, prezes PFR. Dodał, że liczy jednak na to, iż wszystko uda się sprawnie przeprowadzić.

– Mimo kumulacji etapów nie spodziewamy się problemów z obsługą firm – mówi Marcin Pawelec, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w Aegon Polska. Wyjaśnia, że mimo wydłużenia terminów dla drugiego etapu nie wszystkie firmy nim objęte czekają do ostatniej chwili. – Część z nich przeprowadziła już wybór instytucji zarządzającej i podpisała umowy o zarządzanie PPK – mówi Pawelec. Aegon PTE jest jedną z 20 instytucji finansowych dopuszczonych do prowadzenia i zarządzania PPK w firmach.

Nieco inaczej widzi to Mateusz Gołąb, szef projektu PPK w AXA. – PPK, po pierwszej fali zainteresowania, zeszły u pracodawców na dalszy plan. Kilkaset firm, które na początku tego roku zdecydowały się na współpracę z nami, są gotowe sfinalizować umowy, ale zdecydowana większość przez lockdown skupiła się na walce o przetrwanie i ratowaniu miejsc pracy. Firmy zapowiadają, że odłożą wdrożenie PPK na ostatnią chwilę – tłumaczy. Jego zdaniem najmniejsze liczą nawet na to, że rząd zdecyduje się przesunąć obowiązek uruchomienia PPK na później. – W takiej sytuacji trzeba wspierać firmy w samoobsłudze, aby mogły wdrożyć PPK w najdogodniejszym dla siebie momencie – mówi Mateusz Gołąb.

– Po ogłoszeniu decyzji o wydłużeniu terminu zawierania umów o zarządzanie PPK dla firm z drugiego etapu widać było wyraźny spadek zainteresowania finalizowaniem umów, co jest zrozumiałe – mówi Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI. – Zachęcamy jednak firmy, żeby już teraz załatwiły formalności, jest to możliwe również zdalnie, i przygotowały kampanię informacyjną dla pracowników, nawet jeśli faktycznie uruchomią PPK jesienią – dodaje. Jego zdaniem jesienią dużo firm będzie musiało jednocześnie wdrażać programy, więc może powstać korek, którego lepiej uniknąć. – Przewidując to, wiele firm średnich i mniejszych już wybrało instytucje finansowe do prowadzenia programu i rozpoczęło wdrożenia, w czym intensywnie pomagamy – mówi Marek Przybylski.

Z początkiem przyszłego roku ruszyć ma ostatni etap PPK, który obejmie pozostałe firmy i instytucje publiczne. Decyzji o losach przekształcenia OFE w IKE na razie nie ma.

Finanse
Solidne wyniki PZU mimo powodzi
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Finanse
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Finanse
„Parkiet” prezentuje nową ofertę prenumeraty. Wyjątkowa propozycja dla inwestorów
Finanse
Giełda stawia na długodystansowców
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Finanse
Jakie kredyty hipoteczne preferują Polacy? Przeważa jedna opcja
Finanse
GPW: strategia, ETF-y i kontrola kosztów