Inicjatywa AI in ESG Investing to jeden z projektów przeznaczonych dla studentów, promujący idee odpowiedzialnego i zrównoważonego finansowania. 7 czerwca sześć najlepszych zespołów przystąpiło do rywalizacji podczas europejskiego finału i zaprezentowało pomysły na skorzystanie z danych niefinansowych i alternatywnych w wyznaczeniu wskaźników ESG oraz wykazania ich użyteczności w procesie inwestycyjnym.
Praktyki inwestycyjne, włączające w swoje strategie czynniki niefinansowe, czyli środowiskowe (ang. environmental), społeczne (ang. social) oraz zarządcze (ang. governance) można uznać obecnie za trend na światowych rynkach kapitałowych. Zwłaszcza po pandemii możemy mówić o „akceleracji” tego pojęcia. Przedsiębiorstwa na nowo zaczynają opracowywać modele biznesowe, aby dostosować się do zmieniającego się środowiska biznesowego oraz regulacyjnego. Zrównoważony rozwój dla wielu firm staje się zatem niezwykle istotną częścią ich strategii biznesowych i inwestycyjnych, bez której trudno zapewnić dalszy wzrost i konkurencyjność.
– Obecnie niezwykle ważne stają się transparentne i wiarygodne dane, na podstawie których możliwa jest ocena dostępnych opcji inwestycyjnych. Wskaźniki ESG to zatem nie kolejny zabieg PR-owy, ale konieczność w tworzeniu odpowiedzialnej przestrzeni biznesowej przez wszystkich uczestników rynku kapitałowego – wyjaśnia prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland. – Dlatego wspólnie z Fundacją QuantFin stworzyliśmy projekt, w którym studenci, czyli przyszli profesjonaliści finansowi w sposób nieszablonowy i innowacyjny podchodzą do danych alternatywnych, wykorzystywanych w procesie inwestycyjnym. Dzięki temu projektowi jesteśmy w stanie efektywnie edukować młodych ludzi w zakresie ESG, weryfikując i rozwijając ich kompetencje. To niezwykle istotne, również z punktu widzenia organizacji, które coraz częściej będą poszukiwać ekspertów związanych zawodowo z odpowiedzialnym inwestowaniem. Konkurs AI in ESG Investing może być zatem niezwykle ważnym początkiem kariery zawodowej.
Kreatywność oraz innowacyjność to słowa-klucze w tej inicjatywie, zwłaszcza że poza znajomością tematyki ESG zespoły reprezentujące uczelnie europejskie musiały się wykazać również wiedzą dotyczącą rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji (AI). W konkursie, poza finałem, w którym wzięło udział sześć najlepszych zespołów, przewidziano wcześniej dwa etapy. W pierwszym drużyny złożone z maksymalnie czterech osób, pracowały nad rozszerzonym streszczeniem (tzw. extended abstract) raportu, który później, w trakcie drugiego etapu – przy wykorzystaniu już rozwiązań AI – rozwijali projektowo, tj. w oparciu o zaproponowane zmienne opracowywali modele ilościowe (przy wykorzystaniu metod numerycznych i uczenia maszynowego) oraz oceniali rezultaty portfela inwestycyjnego zbudowanego na podstawie kryteriów ESG.
Do pierwszej edycji AI in ESG Investing zakwalifikowało się aż 45 zespołów z takich krajów, jak Polska, Ukraina, Węgry, Włochy, Niemcy, Chorwacja czy Słowacja. Rozwiązanie pierwszego zadania dostarczyło 27 z puli zarejestrowanych drużyn, które następnie oceniane były przez tzw. graderów, profesjonalistów znających się na tematyce ESG. Dzięki ich ocenie wyłoniono 11 najlepszych prac, które w formie raportów ponownie zostały poddane pod ocenę rynkowych ekspertów.