Nadregulacje sporym problemem rynku

Mimo że na poziomie unijnym oraz lokalnym pojęcie gold-platingu staje się zjawiskiem niewygodnym, a Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego wskazuje, że gold-plating jest znaczącym hamulcem w rozwoju rynków finansowych, z nadregulacjami wciąż mamy problem – wynika z konferencji zorganizowanej przez CFA Society Poland.

Publikacja: 06.12.2021 09:29

Nadregulacje sporym problemem rynku

Foto: 123rf

CFA Society Poland w celu stworzenia przestrzeni do dyskusji na temat gold-platingu zorganizowało 30 listopada konferencję poświęconą wdrażaniu regulacji europejskich w kontekście konkurencyjności polskiego rynku finansowego.

– Konferencja CFA Society Poland na temat zjawiska regulacji nadmiarowej, czyli właśnie gold-platingu to tak naprawdę pierwsza publiczna dyskusja poświęcona temu tematowi na polskim rynku kapitałowym. Zjawisko to występuje na polskim rynku od dawna, jednak stosunkowo niedawno zaczęto je powszechnie dostrzegać i oceniać w jednoznaczny sposób. Dość mocno przyczyniło się do tego dostrzeżenie tego zjawiska w ramach Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego i podjęcie dyskusji na ten temat przez Ministerstwo Finansów – mówi Piotr Sieradzan, wiceprezes CFA Society Poland.

W trakcie kilkunastu wystąpień i prelekcji rozmawiano o gold-platingu z wielu perspektyw – rynku publicznego i prywatnego, regulacyjnego na poziomie krajowym (Komisja Nadzoru Finansowego) oraz europejskim (Dyrekcja Generalna ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych w ramach Komisji Europejskiej), a także prawniczym w ramach panelu prawników – ekspertów zajmujących się na co dzień doradzaniem rynkowi kapitałowemu w kwestiach prawnych.

– Prelegenci na konferencji CFA Society Poland przedstawili przykłady i konsekwencje gold-platingu na poszczególnych rynkach, a goście zagraniczni pokazali jak różne podejście można mieć w implementowaniu i interpretowaniu tych samych teoretycznie regulacji europejskich lokalnie, i jakie są tego efekty – dodaje Piotr Sieradzan. – Większość zaproszonych przez nas gości wypowiadała się o zjawisku gold-platingu negatywnie, a praktycznie wszyscy z nich opowiedzieli się za niestosowaniem mechanizmów tego zjawiska w szerokim zakresie, w sposób który ograniczałby konkurencyjność polskiego rynku kapitałowego.

Kluczowym punktem programu, który zainaugurował również konferencję był raport poświęcony zjawisku gold-platingu w Polsce w zestawieniu z innymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, opracowany przez Piotra Sieradzana i adwokat Beatę Chmielewską w ramach działań Komitetu Advocacy w CFA Society Poland. Licząca kilkadziesiąt stron publikacji to efekt kilkumiesięcznych prac zespołu wspieranego przez członków lokalnej społeczności CFA (w „Parkiecie" opisaliśmy go kilka dni wcześniej).

– Raport CFA Society Poland na temat gold-platingu wymienia 59 jego przykładów. Są to jednakże jedynie przykłady ilustrujące zjawisko, ale jednocześnie niepokazujące jego skali, która w istocie jest dużo większa – podsumowuje Piotr Sieradzan.

Finanse
Solidne wyniki PZU mimo powodzi
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Finanse
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Finanse
„Parkiet” prezentuje nową ofertę prenumeraty. Wyjątkowa propozycja dla inwestorów
Finanse
Giełda stawia na długodystansowców
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Finanse
Jakie kredyty hipoteczne preferują Polacy? Przeważa jedna opcja
Finanse
GPW: strategia, ETF-y i kontrola kosztów