Prace nad nim trwały ponad trzy lata, a jego wprowadzenie ma na celu uregulowanie prawne systemów i modeli sztucznej inteligencji, stanowiących obecnie trzon innowacji technologicznych. Powstaje zatem pytanie, jak rozporządzenie AI wpłynie na sektor finansowy, który szeroko korzysta z dobrodziejstw sztucznej inteligencji. Już teraz systemy uczenia maszynowego wykorzystywane są w bankach i innych instytucjach finansowych zarówno przy usprawnieniach procedur wewnątrz organizacji, jak i prowadzeniu kontaktu i wsparcia klientów. Rozporządzenie dokona uporządkowania metod wykorzystywania tych systemów i wprowadzi jednolite wymogi, które będą musiały być stosowane przez cały sektor finansowy.
Dzięki Rozporządzeniu AI poznaliśmy jednolitą definicję systemu sztucznej inteligencji, którą będziemy stosować w całej Unii, jest ona jednak bardzo nieostra i odnosi się do każdego systemu, który z założenia jest autonomiczny, adaptuje się po uruchomieniu i dokonuje wnioskowania na podstawie danych wejściowych. Systemy maszynowe to zatem nadal systemy bazujące na przewidywaniu odpowiedzi, sprawdzają się zatem najbardziej tam, gdzie danych przykładowych jest dużo, wypadają gorzej w sytuacjach nietypowych.
Definicja to nie najważniejsze, co przynosi Rozporządzenie AI. Co bardziej istotne, określa ono zakazane praktyki w zakresie sztucznej inteligencji (np. stosowanie rozwiązań opartych na praktykach podprogowych), ale też różne poziomy ryzyka w ich stosowaniu. Podmioty wdrażające modele i systemy AI (w tym banki) będą miały określone obowiązki w zależności od poziomu potencjalnego ryzyka wpływu na obywateli. Im większy poziom ryzyka przypisany do danej czynności bankowej, tym więcej obowiązków po stronie banku, aby móc wprowadzić i korzystać z systemu sztucznej inteligencji.
Uregulowania wpisują się doskonale w funkcje, jakie sztuczna inteligencja już teraz pełni w bankowości. Systemy AI wykorzystuje się przy usprawnianiu procesów związanych z obsługą klientów i biorą udział przy szacowaniu ryzyka kredytowego, a więc również w procesach badających zdolność kredytową klientów. Jednocześnie oprócz ulepszenia procesów wewnętrznych oceny ryzyka stosowanie systemów maszynowych może zmniejszyć ich koszty.
Wnioski kredytowe pod lupą sztucznej inteligencji
Na długo przed wejściem w życie Rozporządzenia AI wiele banków zdecydowało się na poprawę efektywności zarządzania operacjami bankowymi. Jednym ze sposobów jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji w wykrywaniu nietypowych i podejrzanych transakcji, co przekłada się na realną ochronę zarówno banku, jak i klientów. Wykorzystanie AI przy procesach związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy (ang. anti-money laundering – AML) to tylko jeden z dotychczasowych pozytywnych efektów stosowania sztucznej inteligencji.