Małgorzata R. Olech radca prawny, of counsel, Squire Patton Boggs
Obecnie, przy stabilizujących się stopach procentowych i po dłuższym okresie ograniczonej aktywności inwestorów, transakcje z udziałem aktywów przedsiębiorstw w trudnej sytuacji – tzw. transakcje distressed M&A – mogą jawić się jako atrakcyjny sposób na zaangażowanie kapitału.
Distressed M&A polegają na zbyciu aktywów przez przedsiębiorstwo mierzące się z trudnościami. Etap, na którym wkracza inwestor, może być różny, począwszy od nieformalnych rozmów z wierzycielami, poprzez pozasądowe negocjacje restrukturyzacyjne aż po przedsiębiorstwa, w stosunku do których otwarte zostały postępowania restrukturyzacyjne albo upadłościowe. Udział w distressed M&A wiąże się dla stron ze swoistym ryzykiem, ale też otwiera przed nimi szereg możliwości. Jedną z nich jest możliwość nabycia po bardzo konkurencyjnej cenie ugruntowanego biznesu doświadczającego chwilowych problemów z płynnością.
Polski rynek przejęć tego typu odstaje od rynków Europy Zachodniej, zarówno pod względem wartości, jak i ilości transakcji. Z uwagi na relatywnie niewiele restrukturyzacji i upadłości w Polsce w branży distressed M&A działa tylko garść wyspecjalizowanych podmiotów. Polskie banki wykazywały dotychczas niewielkie zainteresowanie finansowaniem transakcji tego typu w związku z trwającymi restrukturyzacjami, a lukę tę zaczynają wykorzystywać podmioty oferujące dłużne finansowanie alternatywne. Również niektórzy ubezpieczyciele z sektora ubezpieczeń W&I (polegają na ubezpieczeniu ryzyk transakcyjnych związanych z prawdziwością złożonych przez sprzedającego zapewnień i oświadczeń) są coraz bardziej skłonni ubezpieczać tego typu transakcje.
Według najnowszych prognoz polska gospodarka najpewniej zwolni, co może przełożyć się na więcej restrukturyzacji i upadłości. Dane liczbowe zdają się to potwierdzać – 371 upadłości i 4430 restrukturyzacji wszczętych w 2023 r. w porównaniu z 308 i 415, odpowiednio, do końca III kwartału 2024 r. Czynnikiem zwiększającym niepewność jest również potencjalna korekta cen nieruchomości komercyjnych. Te przyczyny mogą zwiastować więcej transakcji distressed M&A w najbliższych latach. Ten rozwijający się dopiero w Polsce rynek otwiera przed inwestorami i usługodawcami szereg unikalnych możliwości.