Konkurencyjność gospodarki Unii Europejskiej stanowi istotny problem, z którym od dłuższego czasu mierzą się unijni decydenci. Jak wskazuje Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny w swojej opinii „Dodatkowe rozważania na temat rocznej analizy zrównoważonego wzrostu gospodarczego 2023”, gospodarka unijna w roku 2021 odnotowała spadek bezpośrednich inwestycji aż o 68 proc. względem roku 2019. Dla porównania gospodarka Stanów Zjednoczonych notowała 60-proc. wzrost.
Oświadczenie Eurogrupy jest owocem blisko rocznych dyskusji nad priorytetami europejskich rynków kapitałowych na najbliższe lata i określa trzy strategiczne obszary rozwoju – architektura regulacyjna, przedsiębiorstwa i obywatele – oraz środki, które powinny zostać uwzględnione podczas rozpoczętej w tym roku nowej europejskiej kadencji legislacyjnej.
Otoczenie regulacyjne
Architektura regulacyjna, rozumiana jako konkurencyjne, usprawnione i inteligentne otoczenie regulacyjne zapewniające wysoki poziom płynności, odporności i stabilności, oraz pozwalające na lepsze kierowanie funduszy do innowacyjnych przedsiębiorstw, stanowi jeden z kluczowych obszarów rozwoju europejskich rynków kapitałowych. Środkami do osiągnięcia powyższych celów mają być m.in. rozwój europejskiego rynku sekurytyzacji, harmonizacja mechanizmów nadzorczych w UE, zmniejszenie obciążeń regulacyjnych i kosztów przestrzegania przepisów, konwergencja krajowych przepisów regulujących niewypłacalność oraz dopuszczanie papierów wartościowych do publicznego obrotu giełdowego.
Zauważyć należy, iż założenia te, choć niewątpliwie słuszne, w ostatnim czasie często nie odpowiadały jednak faktycznym kierunkom działań unijnego prawodawcy. Na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy obserwować postępujące doregulowywanie europejskich rynków kapitałowych, co nie tylko zahamowało rozwój rynku ofert publicznych, ale wręcz doprowadziło do sytuacji, w której wielu emitentów zrezygnowało ze statusu spółek giełdowych, decydując się na przeprowadzenie delistingu. W odpowiedzi na powyższe problemy aktualnie, niejako ratunkowo, finalizowany jest pakiet Listing Act, który w założeniu ma liberalizować zasady udziału w obrocie zorganizowanym, a w konsekwencji pozwolić również na obniżenie kosztów pozyskania kapitału na rynku kapitałowym.
Niezależnie od jednostkowego przykładu Listing Act tendencja doregulowania rynku kapitałowego jest dalej bardzo dobrze widoczna. Szczególne obawy można odnosić do rozwoju rynku kryptoaktywów, co do którego chyba już nikt nie ma wątpliwości, że stanowić będzie przyszłość rynku kapitałowego. Obawy związane są z wejściem w życie przepisów rozporządzenia MiCA określającego ramy prawny funkcjonowania dostawców usług w zakresie kryptoaktywów.