Warto bowiem mieć na uwadze, że to polski rynek kapitałowy – zarówno obligacji, jak i akcji – determinuje w głównej mierze stopy zwrotu z inwestycji funduszy PPK. A ma to związek z ustawowo narzuconą alokacją aktywów, która odbywa się na dwóch poziomach.
Na pierwszym poziomie portfel funduszu PPK dzielony jest na część dłużną (obligacje, depozyty) oraz udziałową (akcje) w proporcjach zależnych od zdefiniowanej daty funduszu (okresu szacowanego przejścia na emeryturę przez uczestników). Im bliższy jest czas do zdefiniowanej daty, tym mniejszą część portfela może stanowić część udziałowa. W zależności od tego czasu część udziałowa może odpowiadać za 0–80 proc. portfela, natomiast część dłużna za 20–100 proc. portfela.
Na drugim poziomie część dłużna i udziałowa dzielone są na ekspozycje na określone segmenty rynku. Część dłużna jest podzielona pod względem ryzyka kredytowego. Depozyty oraz obligacje emitowane, gwarantowane lub poręczone przez Skarb Państwa, NBP i inne wskazane instytucje muszą stanowić między 70 a 100 proc. części dłużnej. Pozostałe instrumenty dłużne mogą odpowiadać za 0–30 proc. tej części portfela, przy czym nie więcej niż 10 proc., jeśli chodzi o instrumenty bez ratingu inwestycyjnego. W części udziałowej ekspozycja powinna być budowana głównie poprzez spółki z WIG20 w przedziale 40–80 proc., a także spółki notowane na giełdach zagranicznych z krajów OECD w przedziale 20–60 proc. Do 20 proc. części udziałowej mogą stanowić spółki z mWIG40, a do 10 proc. spółki spoza WIG20 i mWIG40 notowane (lub mające być notowane) na rynku głównym GPW czy NewConnect.
Warto w tym miejscu dodać, że tak wymieniona alokacja obowiązuje na koniec 2023 r. Z gabinetów poselskich słychać bowiem pierwsze sygnały o potencjalnych zmianach w jej strukturze, choć poza zmniejszeniem minimalnego udziału spółek z WIG20 szczegóły tych zmian nie są na razie znane.
Wracając jednak do obecnie obowiązujących przepisów, w ramach wskazanych wyżej limitów fundusze PPK mają dodatkowo narzucone ograniczenia dotyczące inwestowania w aktywa w walutach obcych krajów OECD do 30 proc. aktywów, a także te dotyczące inwestowania poprzez inne fundusze inwestycyjne. A te są w znaczącej mierze rygorystyczne, dzięki czemu zapewnione jest, że maksymalne faktyczne koszty funkcjonowania funduszu PPK będą utrzymywane na bardzo niskim poziomie. Zasadniczo fundusze PPK mogą zainwestować do 30 proc. aktywów w bardzo tanie fundusze inwestycyjne o TER na poziomie maksymalnie 0,3 proc. W praktyce oznacza to możliwość inwestowania głównie w fundusze pasywne (indeksowe i ETF) oferowane przez podmioty zagraniczne. Dodatkowe 10 proc. może być zainwestowane w inne, nieco droższe fundusze inwestycyjne, tyle że nie więcej niż 1 proc. w pojedynczy taki fundusz lub 10 proc., gdy jest to fundusz zarządzany pasywnie. Ten zapis otwiera z kolei furtkę do inwestowania w fundusze ETF tworzone na bazie prawa polskiego, będące formalnie (portfelowymi) funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi. Ważnym ograniczeniem w kontekście inwestowania w inne fundusze inwestycyjne jest również fakt, że fundusz PPK nie może stać się znaczącym uczestnikiem funduszu zainwestowanego – taka inwestycja może stanowić maksymalnie 20 proc. aktywów funduszu zainwestowanego.