Dawid Bąbol

Kiedy Żabka może wskoczyć do WIG20?

Żabka Group wkrótce po debiucie na GPW trafi do indeksu WIG, a zapewne dzięki „szybkiej ścieżce” także do mWIG40. Jednak na wejście do indeksu największych spółek z warszawskiej giełdy prawdopodobnie będzie musiała zaczekać kilka miesięcy – wskazuje Dawid Bąbol z Beta ETF.

Budimex wiosną w WIG20?

Zasady klasyfikowania spółek do WIG20 podczas korekt kwartalnych są mniej restrykcyjne niż podczas korekty rocznej.

To był rok funduszy pasywnych

Wiele na to wskazuje, że na rynku polskich funduszy inwestycyjnych mijający 2023 rok będziemy mogli zapamiętać jako rok funduszy pasywnych. I nie chodzi mi tutaj o jakąś formę pasywnej rewolucji, bo takowa się nie dokonała.

Brakujący element w portfelach PPK

W cztery lata od uruchomienia programu pracowniczych planów kapitałowych poziom zgromadzonych oszczędności (docelowo emerytalnych) przekroczył już 20 mld zł. I wciąż dynamicznie rośnie, w czym dodatkowo pomaga pozytywna koniunktura na rynkach giełdowych. W szczególności na polskim.

mWIG40TR punktem wyjścia dla krajowego inwestora

WIG20 i WIG to wciąż najpopularniejsze polskie indeksy giełdowe. Potwierdzają to nie tylko ekspozycja w mediach, ale nawet statystyki z Google Trends.

Czemu wyniki WIG20 były w ostatnich latach takie słabe? (3)

W ciągu ostatnich dziesięciu lat kalendarzowych spółki z WIG20TR przyniosły stopę zwrotu na poziomie około -4 proc., z mWIG40TR +114 proc., a z sWIG80TR +119 proc.

Czemu wyniki WIG20 były w ostatnich latach takie słabe? (2)

Indeksy WIG20TR, mWIG40TR i sWIG80TR, które składają się na szerszy indeks WIG140, kategoryzują spółki notowane na GPW w Warszawie pod względem kapitalizacji na trzy segmenty: duże, średnie i małe.

Czemu wskaźnik WIG20 w ostatnich latach był taki słaby?

WIG20 jest flagowym indeksem z rodziny warszawskich wskaźników. Grupuje 20 największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na GPW. To na nim skupione są oczy większości inwestorów i to na ogół jego wyniki determinują postrzeganie polskiej giełdy przez społeczeństwo.

Na co komu zabezpieczenie walutowe?

Takie pytanie mogliby zadać sobie polscy inwestorzy lokujący część oszczędności w aktywach zagranicznych w ostatnich latach. A takich inwestorów jest coraz więcej.

Inwestowanie jak wizyta u lekarza

Niejednokrotnie już spotkałem się z sytuacją, gdy ktoś, dowiedziawszy się, że pracuję na rynku kapitałowym, zadawał mi krótkie pytanie w stylu: „W co warto teraz inwestować?”.