To przez pryzmat tych dwóch indeksów tzw. ulica (a w przypadku WIG20 również i zagranica) postrzega kondycję polskiej giełdy. Niestety, wnioski z analizy ich wyników nie są w ostatnich latach zbyt korzystne, choć tendencja ta w ostatnich miesiącach zdecydowanie się odwraca. Gdyby jednak spojrzeć na możliwości inwestycyjne na GPW w Warszawie poza spółki z indeksu WIG20, to okazuje się, że obraz polskiej giełdy wcale nie jest taki słaby.
WIG jest indeksem szerokiego rynku, w skład którego wchodzą niemal wszystkie spółki notowane na głównym rynku GPW. Obecnie spółek spełniających podstawowe kryteria uczestnictwa w tym indeksie jest niemal 330. Wskaźnik ten można skategoryzować w podziale na dwa poziomy.
Po pierwsze, dzieli się on na 140 spółek zgrupowanych w indeksie WIG140 oraz pozostałe spółki, które w większości stanowią małe lub bardzo małe spółki pod względem kapitalizacji. Wspomniane 140 spółek odpowiada za ponad 95 proc. kapitalizacji WIG-u i tyle samo udziału w obrotach na polskiej giełdzie. Sprawia to, że WIG140 jest pod względem dywersyfikacji i wyników niemal kalką WIG-u, ale ze znacznie ograniczoną liczbą komponentów. Na drugim poziomie WIG140 jest dzielony na trzy główne indeksy GPW – wspomniany WIG20TR (wersja dochodowa WIG20) oraz mWIG40TR i sWIG80TR. W WIG20TR znajduje się 20 największych i najbardziej płynnych akcji spółek notowanych na GPW, w mWIG40TR 40 spółek średnich, a w sWIG80TR 80 spółek określanych umownie jako małe. Udział spółek z tych indeksów w kapitalizacji WIG wynosi odpowiednio około 71 proc., 19 proc. i 7 proc. Jednocześnie odpowiadają one kolejno za około 81 proc., 13 proc. i 4 proc. obrotów na giełdzie.
Gdyby spojrzeć na wyniki indeksów dochodowych od końca 2009 roku (do wtedy to przeliczono wyniki mWIG40TR i sWIG80TR), to w okresie do końca półrocza 2023 roku spółki z WIG20TR przyniosły stopę zwrotu na poziomie jedynie 34 proc. W tym czasie indeksy spółek średnich i małych wzrosły odpowiednio o 197 proc. i 182 proc. Stopa zwrotu z WIG-u, będąca w dominującym stopniu zależna od wyniku WIG20TR, wyniosła natomiast 68 proc. Na atrakcyjność indeksów mWIG40TR i sWIG80TR wpływ powinny mieć jednak nie tylko znacznie lepsze historyczne wyniki. Również struktura tych mniej eksponowanych przez nasze media indeksów jest dużo ciekawsza, co widoczne jest choćby na różnych płaszczyznach dywersyfikacji indeksów.
Pod względem dywersyfikacji składników oczywiście najbardziej skoncentrowanym indeksem jest WIG20TR, w którego przypadku pięć największych spółek stanowi ponad 50 proc. kapitalizacji indeksu, a top 10 spółek aż 80 proc. Dla mWIG40TR te liczby to odpowiednio 36 proc. i 55 proc., a dla sWIG80TR zaledwie 19 proc. i 30 proc. Poziom dywersyfikacji potwierdza również wskaźnik efektywnej liczby składników indeksu (HHI) wynoszący dla WIG20TR 13, dla mWIG40TR 23, a dla sWIG80TR aż 54 spółki. Co ciekawe, pod względem dywersyfikacji składników zawierający 40 komponentów mWIG40TR ma taką samą charakterystykę, co zawierający 327 komponentów WIG, a związane jest to ze zdominowaniem indeksu szerokiego rynku przez duże spółki.