Rozpiętość wyników indeksu dużych spółek w porównaniu z indeksami spółek średnich czy małych była wręcz ogromna. Co więc stało za takimi wynikami? Pewnych odpowiedzi należy poszukać w kontrybucji poszczególnych spółek do wyników indeksów.
Czytaj więcej
Indeksy WIG20TR, mWIG40TR i sWIG80TR, które składają się na szerszy indeks WIG140, kategoryzują spółki notowane na GPW w Warszawie pod względem kapitalizacji na trzy segmenty: duże, średnie i małe.
Ocena podziału wyników indeksów na spółki państwowe i prywatne
Powszechne przekonanie dotyczące powodu gorszych wyników WIG20TR jest znane – duży udział spółek Skarbu Państwa w indeksie. I choć spółki państwowe rzeczywiście stanowiły średnio 70 proc. indeksu, to jednak gdyby przyjrzeć się wynikom za ostatnie dziesięć lat kalendarzowych (2013–2022), to w przypadku indeksu WIG20TR odpowiedź jest nieco inna – tak naprawdę obie grupy spółek, państwowe i prywatne, przyczyniły się do ujemnego wyniku indeksu (średnio odpowiednio -4 proc. i -5 proc. ).
Relatywną słabość spółek państwowych na tle spółek prywatnych widać dopiero w indeksach mWIG40TR i sWIG80TR. Dysproporcja jest szczególnie widoczna w indeksie średnich spółek, gdzie przeciętna stopa zwrotu spółek prywatnych wyniosła 128 proc. przy jedynie 35 proc. spółek państwowych.
Dla indeksu małych spółek ta różnica była mniejsza, a wyniki to odpowiednio 121 proc. wobec 86 proc. Choć spółki państwowe były słabsze od spółek prywatnych, to warto tutaj zaznaczyć, że – w przeciwieństwie do sytuacji w WIG20TR – spółki państwowe w pozostałych dwóch indeksach przyniosły jednak pozytywne stopy zwrotu.