Spółki spoza indeksu WIG140 możemy natomiast umownie traktować jako spółki mikro (chociaż wielkością są często podobne do spółek z sWIG80TR). Taka kategoryzacja wprowadza pewną hierarchiczność pomiędzy indeksami, co widać zresztą na przykładzie rozwoju spółek z GPW. W momencie, kiedy spółka zaczyna się rozwijać, trafia do indeksu sWIG80TR. Wraz z dalszym rozwojem w którymś momencie awansuje z tego indeksu do mWIG40TR, a jeśli ten rozwój jest kontynuowany przez dłuższy czas lub jest on dość spektakularny, to taka spółka może się nawet pojawić w indeksie największych polskich spółek. Obecnie w WIG20TR znajdują się trzy spółki, które przemierzyły drogę przez wszystkie te indeksy – CD Projekt, Kruk i LPP.
Wskazana hierarchiczność ma swoje odzwierciedlenie m.in. w liczbie zmian struktury indeksów w czasie. W okresie ostatnich nieco ponad ośmiu lat, od początku 2015 roku do końca kwietnia 2023 roku, najmniej takich zmian przeprowadzono w indeksie WIG20TR, bo tylko 30. Zdecydowanie najwięcej, bo ponad 220, odnotowano w indeksie sWIG80TR. W mWIG40TR tych zmian było około 80.
Taka statystyka jest dosyć naturalna – o ile z indeksów mWIG40TR i sWIG80TR można awansować wyżej, o tyle z WIG20TR już się nie da, bo jest to najwyższy rangą indeks z rodziny WIG. Co ciekawe, niemal połowa zmian w WIG20TR spowodowana była istotną zmianą pakietu akcji, podczas gdy w mWIG40TR i sWIG80TR tego rodzaju zmiany (z racji wielkości spółek w tych indeksach) niemal nie występowały. Kolejne trzy przypadki dotyczyły wezwania na akcje (Play Communications) lub połączeń z inną spółką (wchłonięcie Grupy Lotos i PGNiG przez PKN Orlen). Druga połowa dotyczyła spadku w hierarchii, przy czym zawsze spadku do mWIG40TR. Z kolei w mWIG40TR w 20 proc. przypadków zmiana była związana z awansem do WIG20TR, natomiast w 60 proc. (46 zmian) ze spadkiem do sWIG80TR. Pozostałe przypadki były najczęściej skutkiem wezwań, a rzadziej zawieszeniem (Getin Noble Bank, GetBack). W sWIG80TR nieco ponad 50 przypadków dotyczyło awansu do mWIG40TR, natomiast reszta była powiązana przede wszystkim ze spadkiem poza WIG140.
Wyniki indeksów dochodowych
Ponieważ historia poziomów dochodowych wariantów indeksów mWIG40 i sWIG80 sięga 31 grudnia 2009 roku, a indeksu WIG20TR 31 grudnia 2004 roku, dla odpowiedniej porównywalności pomiędzy tymi indeksami warto posłużyć się wykresem obejmującym przedział czasu od 31 grudnia 2009 roku do momentu pisania tego materiału, czyli kwietnia 2023 roku.