Podmiot ten odpowiada w szczególności za utrzymywanie międzynarodowych standardów raportowania finansowego. W tym roku, przy okazji COP27 IASB poinformowała, że wywiązała się z ubiegłorocznych deklaracji. W szczególności dotyczyły one powołania rady ds. standardów niefinansowych oraz analizy aktualnego poziomu raportowania danych środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym. Celem tych działań będzie budowa fundamentów dla globalnego modelu ujawnień finansowych związanych ze zrównoważonym rozwojem.
Jednocześnie IASB przedstawiła informacje o dalszych krokach, w zakresie budowy architektury globalnego standardu oraz partnerstwa na rzecz budowy nowych zasad raportowania. Opracowanie założeń ma na celu wspieranie sporządzających sprawozdania finansowe, inwestorów i innych interesariuszy rynku kapitałowego podczas przygotowań do stosowania standardów ujawniania informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Projekt jest wspierany przez 20 organizacji publicznych i prywatnych z całego świata m.in. ACCA, CDP, GRI, PRI, IFAC, agendy ONZ czy firmy audytorsko-konsultingowe.
Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli IASB, osiągnięcie prawdziwie globalnego standardu wymaga wysiłku na rzecz wdrażania modelu adekwatnego dla wszystkich krajów, który jednocześnie będzie niósł ze sobą korzyści dla wszystkich uczestników. Istnieje również szczególna potrzeba uwzględnienia specyficznych uwarunkowań gospodarek wschodzących i rozwijających się oraz mniejszych podmiotów, z których wiele działa w ramach globalnych łańcuchów wartości. Ponadto planowane jest uruchomienie prac Komitetu Sterującego ds. Danych Klimatycznych, którego celem jest podjęcie działań na rzecz cyfryzacji podstawowych danych klimatycznych.
Obecnie IASB pracuje z Komisją Europejską i EFRAG nad wspólnym celem, jakim jest jak najszybsze uzgodnienie ram dla optymalizacji standardów i dostosowania do kluczowych ujawnień klimatycznych. Ponadto prowadzone są konsultacje z IOSCO w ramach przygotowań do potencjalnego zatwierdzenia proponowanych standardów przez tę organizację.
Jednym z pierwszych działań potwierdzających deklaracje IASB jest włączenie przez CDP wymogu MSSF S2 (ujawnianie informacji na temat klimatu) do globalnej platformy ujawniania informacji dotyczących środowiska. Oznacza to, że ponad 17 tys. podmiotów raportujących za pośrednictwem CDP opublikuje swoje dane zgodnie z tym wymogiem w 2024 r.