Początek roku to zazwyczaj moment do podsumowań minionych 12 miesięcy i plany na kolejne. Często to moment podejmowania ważnych postanowień osobistych, które mają na celu zmianę naszego życia.
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych to również wielkie zmiany w administracji publicznej. Miejsce dotychczasowych sekretarzy stanu zajmują przedstawiciele nowego prezydenta.
Z podsumowań rocznych stóp zwrotu indeksów giełdowych wynika, że niekwestionowanym zwycięzcą w 2024 r. był wskaźnik giełdy argentyńskiej – Merval – który wzrósł o 173 proc. i osiągnął 2,5 mln punktów. Niewątpliwie giełda w Buenos Aires okazała się największym wygranym w minionych 12 miesiącach. Warto jednak spojrzeć na gospodarkę i rynek kapitałowy Argentyny z innej perspektywy.
Hong Kong Monetary Authority (HKMA) ogłosiła uruchomienie agendy działań na rzecz zrównoważonych finansów, mającej na celu wspieranie przejścia do gospodarki niskoemisyjnej i ustanowienie z Hongkongu centrum zrównoważonych finansów w regionie Azji Południowo-Wschodniej.
Na początku listopada giełda w Tokio z sukcesem wdrożyła nową wersję systemu zawierania transakcji. W ramach przeprowadzonych zmian skrócono czas ich realizacji do milisekundy.
Uruchomione w ostatnich latach wydobycie ropy naftowej w Ugandzie, szczególnie w rejonie Albertine Graben, jest postrzegane jako kluczowy element rozwoju gospodarczego kraju. Rząd Ugandy oraz narodowy operator rafineryjny Uganda National Oil Company (UNOC) planują wykorzystać zasoby ropy, które szacuje się na poziomie 6,5 mld baryłek, do zwiększenia przychodów budżetowych i stymulowania rozwoju infrastruktury.
Pod koniec września w Nowym Jorku odbył się tydzień klimatyczny. Natomiast pod koniec listopada w Baku organizowana jest konferencja COP29. Wydarzenia to centrum globalnej debaty na temat kwestii klimatycznych, które gromadzi przywódców państw, ekspertów, aktywistów oraz przedstawicieli sektora prywatnego, którzy w prowadzonych dyskusjach skupiają się na wyzwaniach związanych z przyspieszeniem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz wdrażaniu ambitnych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Na rynkach pojawia się nowy rodzaj manipulacji, określany mianem „rzeźnia świń” lub z chińskiego „Sha Zhu Pan”, tłumaczone jako „gra w zabijanie świń”. Praktyka ta polega na stopniowym wabieniu klienta w celu dokonywania przez niego coraz większych wpłat na rzecz fałszywego programu inwestycyjnego.
Robeco, firma specjalizująca się w zarządzaniu aktywami, ogłosiła uruchomienie nowej rodziny indeksów mających zapewnić inwestorom ekspozycję na spółki podejmujące działania na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla, łagodzenia zmian klimatycznych oraz inwestycji w celu ograniczenia zmian w tym zakresie.
Wiele się dzieje w ostatnim czasie w branży motoryzacyjnej, która zaczyna weryfikować strategie przechodzenia od produkcji aut spalinowych w kierunku pojazdów elektrycznych.