Nowe rozdanie Buffetta

Portfel inwestycyjny Warrena Buffetta przeszedł znaczące zmiany, na które złożyły się selektywne zakupy, redukcja udziałów w niektórych spółkach, ale również zaskakujące ruchy, w wyniku których doszło do strategicznej dywersyfikacji. Jak należy interpretować ostatnie decyzje inwestora?

Publikacja: 05.03.2025 06:00

dr Tomasz Wiśniewski Stowarzyszenie SIF Polska

dr Tomasz Wiśniewski Stowarzyszenie SIF Polska

Foto: materiały prasowe

Warren Buffett w podejściu do inwestycji skupia się na kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, inwestuje w firmy, które zna i rozumie ich model biznesu. Po drugie, stara się inwestować w firmy o długoterminowym potencjale wzrostu, które mają trwałą przewagę konkurencyjną. Po trzecie, Buffett preferuje inwestowanie w firmy z silnymi bilansem, które generują dobrą płynność oraz dbają o niski poziom zadłużenia. Po czwarte, szuka okazji na rynku, gdzie cena akcji jest niższa niż jej wewnętrzna wartość. Ponadto model ten bazuje na długoterminowym podejściu do inwestowania i często ma na celu utrzymywanie zakupionych aktywów przez wiele lat.

W ostatnim roku po stronie kupna znalazły się akcje spółek branży kosmetycznej, przemysłu lotniczego, firmy logistycznej oraz petrochemicznej. Zwiększone zostały również udziały w spółkach branży telekomunikacyjnej oraz ubezpieczeniowej. Natomiast po stronie sprzedaży za najbardziej spektakularną uważa się zbycie akcji Apple’a za 77 mld USD. Swoją decyzję Buffett uzasadnił w tym przypadku ryzykiem wzrostu stawek podatkowych w przyszłości. Nadal jednak spółka ta ma największy udział w jego portfelu, na poziomie 28 proc. Druga głośna transakcja to całkowite wycofanie się z akcjonariatu firmy branży medialnej Paramount Global, która w swojej ofercie posiada sieci telewizji satelitarnych i kablowych oraz studia produkcji. Warto podkreślić, że w przypadku tej spółki Buffett zamknął pozycję ze stratą, która wyniosła ponad 1,5 mld USD. Na liście spółek, których akcje były sprzedawane, znalazły się również takie podmioty, jak Bank of America, Snowflake, Chevron czy Capital One.

Efektem tych działań jest pokaźny wzrost gotówki w portfelu Buffetta, który na koniec 2024 r. osiągnął rekordowy poziom 277 mld USD. Na 317 mld USD szacuje się wartość akcji spółek publicznych zarządzanych przez fundusz. Inwestor z Omaha wskazał, że Berkshire Hathaway skupia się na amerykańskich firmach, bo rynek ten w obliczu globalnej niepewności jest stosunkowo bezpiecznym miejscem dla kapitału.

Zmiany w podejściu do modelu inwestycji Buffetta mogą być związane ze śmiercią pod koniec 2023 r. Charlesa Mungera, ważnego partnera Berkshire Hathaway, którego decyzje miały wpływ na strategie inwestycyjne funduszu.

Munger preferował inwestycje rozproszone branżowo i geograficznie w celu dywersyfikacji portfela i unikania ryzyka. Zalecał również inwestycje długoterminowe w perspektywiczne firmy o stabilnych fundamentach. Uważał, że za jakość trzeba zapłacić. Wydaje się, że ta ostatnia zasada nie jest już stosowana przez Buffetta, wyraźnie widać że w swoich działaniach nie czeka na przesadnie niskie ceny i podejmuje decyzje wcześniej niż w przeszłości, choć nadal nie chce też przepłacać za to, co kupuje.

Niezależnie od deklaracji Buffetta wzrost gotówki w jego portfelu dla niektórych analityków oznacza również przygotowanie się na większe spadki na rynku akcji, a następnie wykorzystanie tej sytuacji jako okazji do nowych inwestycji. Takie było podczas kryzysu w 2008 r. Wówczas Buffett posiadał środki finansowe liczone na 44 mld USD, które przeznaczył na zakup akcji firm, które najbardziej straciły na wartości: Goldmana Sachsa, Bank of America, General Electric oraz Dow Chemical. Czy jeszcze raz okaże się, że wyrocznia z Omaha miał nosa do inwestycji?

Felietony
Afera w tropikach
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Felietony
Po co lista insiderów?
Felietony
Barwy przyszłości
Felietony
Private debt dla firm rodzinnych. Warto?
Felietony
Idzie nowe?
Felietony
Klucz do nowoczesnego rynku?