Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.02.2025 22:38 Publikacja: 02.09.2022 21:00
Andrzej S. Nartowski
Foto: Fotorzepa, Małgorzata Pstrągowska Mał Małgorzata Pstrągowska
• W statutach polskich spółek akcyjnych można spotkać zdumiewająco prymitywne rozwiązania proceduralne.
• Licznym spółkom szczególne trudności przysparza głosowanie przez radę nadzorczą uchwał poza posiedzeniami.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jedną z podstawowych zasad rynku fuzji i przejęć jest staranne planowanie każdej transakcji, uwzględniające specyfikę jej celu i otoczenia. Nie inaczej jest w przypadku inwestycji w sektorze MedTech, w ramach którego rozwijane są technologie medyczne.
Zabierając się za deregulację, musimy mieć na względzie, jak bardzo skomplikowany jest to proces, przynoszący często skutki odmienne od oczekiwanych. Tym bardziej że nie chodzi przecież o to, jakich regulacji ma nie być, tylko jakie mają być. I jak w powstawanie tych regulacji powinni być zaangażowani ich adresaci. A także jak te regulacje mają być stosowane oraz kto i jaką nad tym sprawuje kontrolę.
Ostatni rok branży faktoringu w Polsce należy uznać za udany. Wzrost obrotów na poziomie prawie 5 proc. to dobry wynik, szczególnie jeśli uwzględnimy niepewne otoczenie makroekonomiczne. Zaobserwować dało się również nowe trendy, które mogą wskazywać dalsze ścieżki rozwoju tego rynku.
Niezależnie od tego, czy uznać je za „sojuszniczą zdradę”, czy jedynie „wypadek przy pracy”, amerykańskie limity na import mikrochipów wyraźnie dowodzą konieczności dywersyfikacji źródeł nowoczesnych technologii dla polskiej gospodarki, w czym pomóc może bliższa kooperacja z Tajwanem.
Towarzysząca nam od czasów pandemii niepewność na rynkach europejskich spowodowana była w dużej mierze obawą o nadchodzącą falę upadłości. Wysokie stopy procentowe, drożejąca energia i wymykająca się spod kontroli inflacja odbiły się na wielu europejskich przedsiębiorstwach. O ile nie dotknęło nas tsunami upadłości, to notujemy coraz więcej restrukturyzacji i upadłości. Również w Polsce.
Na naszych oczach, przy czym sami w tym też uczestniczymy, rozgrywa się nieustanny konflikt. Tak jakby bohaterowie Antygony nigdy nie odeszli, jakby ludzie nie potrafili raz na zawsze osiągnąć pokoju i spokoju.
Na koniec tygodnia Wall Street doczekało się korekty. Wzrosty z początku sesji zostały wymazane po publikacji danych PMI i Uniwersytetu w Michigan, które ujawniły obawy Amerykanów o otoczenie gospodarcze w najbliższych miesiącach.
Finałowa sesja tygodnia skończyła się skromnymi zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 i indeks szerokiego rynku WIG zanotowały solidarne wzrosty po 0,17 procent, gdy mWIG40 spadło o 0,09 procent.
Atmosfera na rynkach w ostatnich dniach wyraźnie zgęstniała, a zyski zrealizować dość łatwo.
Pierwsza część piątkowej sesji upływa pod znakiem niewielkich wzrostów na GPW, ale indeksy pozostają w rejonach dobrze znanych z czwartku.
Główna para walutowa tj. EURUSD jeszcze wczoraj wieczorem wróciła w okolice 1,05 wymazując spadki z pierwszej połowy tygodnia, które doprowadziły do testu rejonu 1,04.
Już samo utrzymanie obecnych poziomów indeksów plasowałoby ten rok w czołówce stóp zwrotu ostatnich kilkunastu lat.
Złoty w czwartkowe popołudnie zyskiwał na wartości. Pomogła mu globalna słabość dolara.
Choć do końca lutego zostało jeszcze kilka sesji, zapowiada się na to, że WIG20 zakończy go wyraźnie dodatnim bilansem (aktualnie oscyluje on wokół +8 proc.).krzysztof ojczyk
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas