Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.01.2025 09:33 Publikacja: 02.09.2022 21:00
Andrzej S. Nartowski
Foto: Fotorzepa, Małgorzata Pstrągowska Mał Małgorzata Pstrągowska
• W statutach polskich spółek akcyjnych można spotkać zdumiewająco prymitywne rozwiązania proceduralne.
• Licznym spółkom szczególne trudności przysparza głosowanie przez radę nadzorczą uchwał poza posiedzeniami.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kilka tygodni temu Komisja Europejska przedstawiła koncepcję opracowania regulacji zwanej roboczo dyrektywą Omnibus, która by miała obejmować koordynację różnych wymogów związanych z raportowaniem zrównoważonego rozwoju. Warto zatem napisać, o co w tym wszystkim chodzi, czego możemy się spodziewać i jaki możemy mieć na to wpływ.
Porcja statystyk z najnowszych danych dotyczących PIT za 2023 r. Widać w nich wyraźnie jak znacząco wzrosła liczba osób w II progu podatkowym. W 2022 r. najwyższą (pomijając daninę solidarnościową) stawkę płaciło prawie 750 tys. osób, podczas gdy rok później było to już 1,3 mln płatników.
Czy rynki amerykańskie są obecnie historycznie przewartościowane? Tak. Czy to oznacza, że nadszedł już czas sprzedaży? Prawdopodobnie nie.
Dzisiaj kilka refleksji na temat pieniędzy. Bez żadnych eufemizmów. Pieniądze bowiem, jakie są, każdy widzi, tyle tylko, że czasami mówimy o nich z zażenowaniem. Jak nie przymierzając, o seksie. Tymczasem nic, co ludzkie, nie powinno być nadmiernie wstydliwe.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Przechodzenie od teorii do praktyki najczęściej jest bardzo trudne. Obecnie obserwujemy taki proces w odniesieniu do raportowania zgodnie z CSRD/ESRS. Wprawdzie wydawało się, że przez kilkanaście miesięcy wysiłków edukacyjnych SEG powiedzieliśmy o wszystkim, ale dopiero teraz, kiedy spółki finalizują prace nad raportami za rok 2024 pojawia się najwięcej praktycznych pytań.
Z podsumowań rocznych stóp zwrotu indeksów giełdowych wynika, że niekwestionowanym zwycięzcą w 2024 r. był wskaźnik giełdy argentyńskiej – Merval – który wzrósł o 173 proc. i osiągnął 2,5 mln punktów. Niewątpliwie giełda w Buenos Aires okazała się największym wygranym w minionych 12 miesiącach. Warto jednak spojrzeć na gospodarkę i rynek kapitałowy Argentyny z innej perspektywy.
Również warszawski parkiet podłącza się do globalnego trendu popytowego, generując w ostatnim okresie dość optymistyczne sygnały techniczne.
Chociaż dolar był jednym z wygranych wyboru Donalda Trumpa na prezydenta, to w momencie jego inauguracji inwestorzy zaczęli realizować zyski.
Czwartkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się kosmetycznymi zmianami głównych indeksów. WIG20 zyskał 0,02 procent przy spadku indeksu szerokiego rynku WIG o 0,06 procent.
Europejskie rynki kontynuują pozytywny sentyment trwający od inauguracji Trumpa. Prezydent USA, choć utrzymuje agresywną narrację w stosunku do polityki handlowej, na razie ogranicza się głównie do zapowiedzi.
Złoty wciąż zyskuje wobec euro. Czy nasza waluta będzie jeszcze silniejsza?
Mimo początkowych trudności WIG20 zakończył czwartek na plusie. To jego piąta z rzędu sesja zakończona zwyżką.
Środowa sesja na Wall Street przyniosła dalsze wzrosty przekraczające 1% w przypadku spółek technologicznych. W efekcie kontrakt terminowy na S&P500 wyszedł powyżej 6100 pkt. Zdecydowane wzrosty kontynuowane są w Europie, gdzie niemiecki Dax kreśli nowe ekstrema powyżej 21300 pkt.
Ostatnie dni przyniosły przecenę dolara po tym, jak rynki zobaczyły, że nowa administracja USA nie spieszy się z nakładaniem wysokich ceł, czego mocno się obawiano.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas