Według badań prof. Dominiki Maison z Uniwersytetu Warszawskiego ponad 60 proc. naszych rodaków nie zastanawia się nad przyszłością (kieruje się zasadą „jakoś to będzie”), a ponad 70 proc. uważa, że za sytuację finansową emerytów powinno odpowiadać państwo. Nie zapominajmy też o szacunkach ekspertów rynku emerytalnego, którzy twierdzą, że przyszłe emerytury z systemu obowiązkowego (ZUS i OFE) nie przekroczą 40–60 proc. ostatniego wynagrodzenia. Z tego wszystkiego wyłania się mało optymistyczny obraz społeczeństwa nieświadomego swojej finansowej przyszłości.
Właściwym rozwiązaniem jest wzięcie odpowiedzialności w swoje ręce. Bardzo ważną rolę powinni tu odegrać pracodawcy. Tworząc w przedsiębiorstwie PPE (pracowniczy program emerytalny), nie tylko pomogą zatrudnionym zgromadzić dodatkowe środki na emeryturę w ramach III filaru, ale będą mieli również znaczący wkład w ich edukację i zabezpieczenie przyszłości.
Bezpośrednim celem pracowniczego programu emerytalnego jest zabezpieczenie przyszłego losu obecnych pracowników. I chociaż mogłoby się wydawać, że takie działanie nie zwiększa bezpośrednio przychodów pracodawcy, to w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że wprowadzenie PPE jest dla pracodawcy ze wszech miar korzystne. Po pierwsze dlatego, że dobrze traktowany pracownik to lepszy pracownik. A lepszy pracownik to lepsza jakość firmy. Po drugie, wprowadzenie PPE jest tańsze niż zaoferowanie pracownikom podwyżek – co również przekłada się na wynik finansowy przedsiębiorstwa. Dzięki temu, że na pasku wypłaty pracownik otrzymuje co miesiąc informację o odprowadzonej składce, PPE stanowi też doskonałe narzędzie motywacyjne.
Korzyści płynące z perspektywy finansowego zabezpieczenia przyszłości skłaniają do dłuższego związania się z pracodawcą. Nawet najlepsi pracownicy mniej chętnie odchodzą do innych zakładów pracy, oferujących konkurencyjne warunki zatrudnienia. Niezależnie od korzyści finansowych dla pracodawcy i pracowników wdrożenie PPE wiąże się z poprawą komunikacji wewnętrznej w przedsiębiorstwie. W proces ten zaangażowane są zarówno władze firmy, jak i reprezentacja pracowników, przy merytorycznym wsparciu instytucji finansowej zarządzającej programem.
Prowadzenie pracowniczego programu emerytalnego jest istotnym elementem polityki CSR (corporate social responsibility – społecznej odpowiedzialności biznesu) pracodawcy troszczącego się o przyszłość pracowników. Nie tylko poprawia on wizerunek firmy, ale docelowo może mieć również wymierną korzyść w postaci zwiększenia sprzedaży produktów przez nią oferowanych.