Kluczem do osiągnięcia ponadprzeciętnego zysku jest asymetria informacji. Warunkiem, aby inwestor mógł uzyskać?ponad- przeciętną stopę zwrotu, jest posiadanie umiejętności skutecznego wyszukiwania w ogromnym zbiorze danych, jakim są rynki finansowe czegoś, czego reszta rynku nie dostrzega i nie jest w stanie skutecznie ocenić.
Ewolucja na rynkach finansowych rozwija się w kierunkach mocno połączonych z technologią. Pierwszym miejscem, gdzie zauważono przestrzeń na stworzenie asymetrii informacji, jest wykorzystanie tzw. tradingu wysokich częstotliwości (HFT – high frequency trading), opartego w całości na informatyce. Wszystko opiera się na kolokacji serwerów obok giełd i wykorzystaniu niezwykle szybkiego oprogramowania, dzięki czemu można uzyskać przewagę szybkości nad innymi uczestnikami rynku, realizując inwestycje tuż przed nimi, generując w ten sposób zyski.
Drugą odnogą ewolucji na rynkach finansowych jest tworzenie skomplikowanych instrumentów finansowych, których wycena możliwa jest tylko za pomocą komputerowych modeli, a następnie handel tymi instrumentami z szerokim rynkiem, który często nie ma możliwości weryfikacji wycen. To właśnie ta część rynku finansowego była bezpośrednią przyczyną wielkiego kryzysu finansowego i upadłości banku Lehmann Brothers.
Trzecią, najciekawszą grupą są fundusze hedgingowe oraz departamenty ilościowe banków inwestycyjnych, które do podejmowania decyzji inwestycyjnych wykorzystują modele matematyczne. Dlatego matematyków pracujących w instytucjach finansowych tradycyjnie nazywa się „quantami" (Quants, od quantitative methods). Firmy opierające się na wykorzystaniu matematyki i technologii zbudowały sobie w ostatnich latach niezwykle silną pozycję na Wall Street, a założyciele największych ilościowych funduszy hedgingowych wdarli się do czołówki listy najbogatszych Amerykanów. Metody ilościowe i komputery obecnie odpowiadają za dominującą większość transakcji realizowanych na rynkach finansowych, chociaż firmy stosujące te metody stanowią niewielką część całego rynku inwestycyjnego.
Pierwsi „quanci" pojawili się na rynkach finansowych w latach 80. Wykorzystywali moce komputerów i zaczęli opisywać rzeczywistość ekonomiczną za pomocą modeli matematycznych. Dzięki ich umiejętnościom i technologii banki, dla których pracowali (np. Salomon Brothers) zaczęły osiągać znaczne zyski. W latach 90. wykorzystanie metod ilościowych oraz mocy komputerów stało się standardem. Stopniowo doszło do tego, że banki inwestycyjne i fundusze hedgingowe zaczęły przyciągać najzdolniejszych młodych ludzi o umysłach ścisłych – inżynierów, programistów, matematyków. Szczyt popularności fundusze quantowe osiągnęły w ostatnich 10 latach, gromadząc ogromne aktywa (największe fundusze hedgingowe zarządzają dziś dziesiątkami miliardów dolarów należących do inwestorów), ale również wzbudzając uwagę mediów, polityków i opinii publicznej.