Przejęcie przez Skarb Państwa środków OFE lokowanych w obligacje skarbowe:
a) narusza zasadę niedyskryminacji
Tylko uczestnicy OFE utracą korzyści ekonomiczne z tytułu obligacji (do realizowania w zależności od obligacji w okresie 2, 3, 5, 10 lat) „uzyskując" w zamian mało prawdopodobne, wobec obciążenia finansowego Skarbu Państwa w przyszłości i do realizowania w perspektywie 20, 30, 40 lat „zobowiązania w ZUS". Znamienne jest, że inne podmioty, np. zagraniczne instytucje finansowe, nie utracą środków z obligacji. Utracą je tylko OFE, a pośrednio – polscy obywatele.
b) narusza zasadę zakazu wywłaszczenia bez odszkodowania
OFE działają w interesie swoich uczestników, ale są też podmiotami prywatnymi. Wywłaszczenie OFE ma charakter oczywisty w sensie konstytucyjnym. Zgodnie z propozycją rządową tracą one ponad 50 proc. swoich aktywów bez odszkodowania.
Wywłaszczenie uczestników jest konstytucyjnie również oczywiste – tracą możliwość dziedziczenia, a po osiągnięciu wieku emerytalnego również zaspokojenia się z wierzytelności o charakterze kontraktowym (do egzekwowania również z pomocą np. sądów zagranicznych) na rzecz wierzytelności uwarunkowanych polityczną decyzją ustawodawcy. Uprzedzając argumentację rządową – zamiana domu murowanego na gliniany jest wywłaszczeniem, nawet jeżeli „zamieniający" deklaruje wartość domu glinianego za równoważną murowanemu. Należy bowiem zastrzec, że rząd będzie argumentował (tak jak uprzednio), że środki te będą dziedziczone – ale jak można sądzić, wyłącznie w drodze dziedziczenia zapisów na subrejestrach, a nie możliwości wypłaty gotówki na rzecz spadkobierców.