Podczas gdy w Sejmie na ostatniej prostej znajdują się prace nad projektem noweli ustawy o ofercie publicznej oraz niektórych innych ustaw, której zasadniczym celem jest dostosowanie przepisów krajowych do nowego rozporządzenia unijnego w sprawie prospektów emisyjnych publikowanych w związku z ofertami publicznymi papierów wartościowych, wypada zwrócić uwagę, że w ramach niniejszego projektu ustawy przewidywany jest szereg innych istotnych zmian ram prawnych prowadzenia działalności na rynku kapitałowym.
Obszarem objętym zmianami mają być m.in. wymogi dotyczące organów korporacyjnych towarzystw funduszy inwestycyjnych. Warto już teraz przyjrzeć się projektowanym regulacjom, tym bardziej że opublikowane zostały projekty przepisów wykonawczych, co pozwala na przeprowadzenie pierwszych analiz oraz wysnucie wstępnych wniosków.
Cel regulacji
Podstawowym celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów normujących warunki działania TFI do obowiązujących już obecnie rozwiązań, które stosuje się do banków, zakładów ubezpieczeń czy domów maklerskich. W ustawach określających podstawy działania tych podmiotów standardem jest, że powołanie określonych członków zarządu wymaga zgody nadzorcy.
W przypadku TFI nadzór sprawowany przez Komisję Nadzoru Finansowego ma obecnie charakter wyłącznie następczy. Powołanie osoby do składu zarządu towarzystwa następuje na podstawie decyzji korporacyjnej upoważnionego organu towarzystwa, a następnie decyzja taka jest notyfikowana nadzorcy, któremu przysługują formalne instrumenty żądania zastąpienia lub odwołania członka zarządu.
Jednocześnie kryteria, jakie obecnie powinni spełniać członkowie organów TFI, są stosunkowo liberalne, jeśli porówna się je z wymogami dotyczącymi członków organów innych profesjonalnych uczestników rynku.