W rankingu „CEO World Magazine" Polska zajmuje 7. miejsce pod względem sprzyjających warunków dla startupów. Wprowadzenie nowelizacji do ustaw o PIT i CIT, zwanej IP Box (Innovation Box), miało na celu poprawę warunków prowadzenia innowacyjnej działalności w Polsce. Czy faktycznie mamy do czynienia z siódmym niebem podatkowym?
Ulga podatkowa IP Box została wprowadzona 1 stycznia 2019 roku z myślą o zmniejszeniu obciążeń podatkowych przedsiębiorców. To rozwiązanie miało służyć podniesieniu atrakcyjności prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce oraz zachęcać podatników do rozwijania potencjału biznesowego poprzez wspieranie innowacyjnych przedsiębiorców. Ulga to preferencja dla dochodu np. z patentu, rejestracji wzoru przemysłowego, produktu leczniczego czy autorskiego prawa do programu komputerowego. Są to tzw. kwalifikowane prawa własności intelektualnej.
Według Ministerstwa Finansów preferencja IP Box skierowana jest zarówno do podatnika funkcjonującego na rynku od wielu lat, jak i do inicjatywy komercjalizującej nowe lub zmodyfikowane kwalifikowane IP. Podatnik musi jednak przyczynić się twórczo do jego powstania. Może to zrobić poprzez wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie kwalifikowanego IP. Przykładowo podatnik, który nabył patent, ale nie rozwinął lub nie ulepszył nabytego rozwiązania nie będzie mógł skorzystać z preferencyjnego 5-proc. opodatkowania zgodnie z przepisami o IP Box.
Ulga podatkowa dotyczy dochodu uzyskiwanego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, których katalog jest zamknięty. Jej wysokość ustalono na 5 proc., co stanowi duże ułatwienie w porównaniu ze standardową 19-proc. stawką.
Ustawa o PIT (art. 30ca ust. 2) i ustawa o CIT (art. 24d ust. 2) zawierają identyczne katalogi kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a są to: