Dariusz Kulgawczuk radca prawny, partner w Kancelarii RKKW
Jest tak, gdyż mogą zostać one umorzone nawet w 75 proc. oraz mogą być łączone z innymi instrumentami antykryzysowymi, które nie stanowią pomocy publicznej, takimi jak np. świadczenie postojowe. Co istotne, należy oczekiwać ich poszerzenia już w najbliższym czasie, bo program dla dużych przedsiębiorców w zakresie pożyczek płynnościowych uzyskał już notyfikację Komisji Europejskiej. W związku z tym PFR zakładał, że cała tarcza finansowa dla tych podmiotów ruszy 1 czerwca.
W związku z tym faktem można podsumować dotychczasowe doświadczenia związane z tarczą finansową PFR.
Automatyczna weryfikacja wniosków
Po pierwsze, istotne znaczenie ma automatyczność weryfikacji wniosków – nie analizuje ich człowiek, ale algorytm, który porównuje wpisane dane z informacjami z rejestrów publicznych prowadzonych m.in. przez ZUS lub Krajową Administrację Skarbową. W tym stanie rzeczy wnioski odrzucane są automatycznie w sytuacji, gdy nie zostały jeszcze zaciągnięte z odpowiednich rejestrów publicznych dane stanowiące punkt odniesienia przy ustalaniu ich prawidłowości. Poza tym okazało się, że wnioski podlegały odrzuceniu z takich powodów jak np. brak wpisania zer po przecinku, gdy dana kwota wyrażona jest w pełnych złotych. Przed przystąpieniem do jego złożenia należy też wysłać deklarację VAT za miesiąc, dla którego wykazuje spadek obrotów, oraz poczekać, aż US ją przetworzy. PFR wskazuje, że od skutecznego złożenia deklaracji VAT-7 we właściwym US powinny minąć co najmniej cztery dni kalendarzowe, a w przypadku rozliczenia kwartalnego co najmniej siedem dni od złożenia JPK_VAT. Istotne jest więc, aby ZUS oraz Krajowa Administracja nie tyle w ogóle dysponowały danymi przedsiębiorcy, ile aby te dane były prawidłowe.
Ustalenie liczby zatrudnionych
Po drugie, należy prawidłowo ustalić stan zatrudnienia i to spośród osób niebędących właścicielem firmy. Okazuje się bowiem, iż wnioski składają osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które nie zatrudniają żadnego pracownika, podczas gdy warunkiem koniecznym uzyskania subwencji z PFR jest – niezmiennie – zatrudnienie co najmniej jednego pracownika na podstawie umowy o pracę.