Ceny srebra po siedmiu latach ruchów w trendzie bocznym poszły w górę. Podobnie sprawa się ma z innymi metalami szlachetnymi – ceny złota odnotowały historyczne rekordy, licząc w dolarze amerykańskim. Jednak to właśnie srebro ma większy potencjał wzrostu i powrotu do poziomów z 2011 r., kiedy to za uncję trojańską tego surowca płacono 50 USD. Gdyby tak miało się stać, kruszec ten czeka wzrost sięgający 100 proc.
Co roku produkowanych jest 1 mld uncji trojańskich srebra. Szczyt produkcji został osiągnięty w 2014 r. i od tego czasu produkcja z roku na rok systematycznie spada. Powodem są oczywiście coraz trudniej dostępne złoża o coraz mniejszej zawartość srebra. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Polska ma największe złoża tego surowca na świecie. KGHM jest drugim największym producentem srebra zaraz po meksykańskim Frensillo.
Podaż srebra uzależniona jest w stosunkowo niewielkim stopniu od jego ceny na światowych giełdach. Bardziej na jego podaż wpływają ceny innych metali. Wynika to z faktu, że jedynie 29 proc. produkowanego srebra pochodzi z kopalni tego surowca. Większość srebra pozyskiwana jest przy okazji wydobycia innych metali, takich jak cynk, ołów, miedź i złoto. Biorąc pod uwagę fakt, że od momentu podjęcia decyzji o eksploatacji złoża do jego wydobycia mija wiele lat, można uznać, że w krótkim i średnim terminie podaż srebra jest nieelastyczna względem jego ceny.
Popyt na srebro jest głównym czynnikiem determinującym ceny w krótkim terminie. Za 22 proc. zapotrzebowania rocznego na srebro odpowiada popyt inwestycyjny. Związany jest on głównie z produkcją sztabek i monet bulionowych. Jedna czwarta rocznej produkcji srebra zużywana jest do wytwarzania biżuterii. I to właśnie te dwa źródła odpowiadają za największe wahania popytu na srebro w krótkim terminie.
Największy popyt na srebro generuje jednak przemysł, gdzie zużywa się ok. 49 proc. jego rocznej produkcji. Warto podkreślić słowo „zużywa", ponieważ znaczna część srebra wykorzystanego w przemyśle jest właściwie nie do odzyskania. „Złoto dla biedaków" jest dobrym przewodnikiem ciepła, energii elektrycznej oraz najlepiej odbija światło ze wszystkich metali. Powoduje to, że jest dość powszechnie wykorzystywane w panelach fotowoltaicznych i energetyce odnawialnej.