Warto się dowiedzieć, jakie strategiczne inwestycje szykują dyrektorzy finansowi spółek, także w Polsce. Akcjonariusze i inwestorzy lubią dane, ale CFO jeszcze bardziej.
Polska od Stanów Zjednoczonych w kierunkach priorytetowych inwestycji dyrektorów finansowych nie różni się wcale – warto zauważyć, że w tym przypadku idziemy z trendem. Z wiosennego i jesiennego badania, które przeprowadziliśmy w USA (PwC Pulse Survey m.in. wśród dyrektorów finansowych tamtejszych firm), wyłania się jasny obraz zwiększenia skali inwestycji w nowe technologie. One mają pomóc przedsiębiorstwom lepiej odpowiedzieć na zmieniające się zachowania klientów w wyniku trwającej pandemii.
Data analytics zostało wskazane przez CFO jako najważniejszy obszar ich inwestycji w cyfryzację. 42 proc. respondentów spodziewa się, że to właśnie analiza dużych zbiorów danych przyczyni się do wzrostu przychodów ich firm. Na drugim miejscu znalazła się automatyzacja (41 proc.), a dalej rozwiązania chmurowe (35 proc.), systemy polepszające tzw. doświadczenie klienta (34 proc.) oraz transformacja produktów i usług (34 proc.). Jakie konkretne działania będą możliwe dzięki tym technologiom? Na przykład dynamiczny (spersonalizowany) system sprzedaży i pricingu, elastyczna oferta, opracowanie innowacyjnych produktów, lepsze doświadczenie klienta i wzrost jego zaangażowania czy bardziej precyzyjny marketing.
Co ważne – i o czym każdy CFO, inwestując w nowe technologie, myśli – cyfryzacja pozwala nie tylko na zwiększenie przychodów, ale również na zwiększenie efektywności operacyjnej – z jednej strony poprzez automatyzację części procesów, z drugiej poprzez nowe podejście do tych obszarów, które mają potencjał, by działać lepiej, ale nikt o tym nie wiedział, bo nie analizował danych. Przykładem niech będzie inwestycja w rozwiązania chmurowe, które w bardziej efektywny sposób niż dotychczas mogą pomóc dyrektorom finansowym w modernizacji funkcji finansowej i – mówiąc wprost – po odpowiednim uporządkowaniu procesów robić więcej za mniej, chociażby automatyzując czasochłonny proces zbierania danych z różnych źródeł i umożliwiając ich wykorzystanie do spójnego raportowania oraz prognozowania. To właśnie informacje zaszyte w danych czynią z CFO strategicznego członka zarządu, dostarczając w czasie rzeczywistym informacje niezbędne do kierowania biznesem.
W szczególności rozwiązania wspierające planowanie finansowe są wręcz niezastąpione, jeżeli chcemy mówić o realnym wsparciu zarządzających biznesem – o podejmowaniu decyzji w czasie rzeczywistym, podczas obserwacji danych odzwierciedlających na bieżąco aktualne zdarzenia, z dnia na dzień. Szybkie uruchomienie takich rozwiązań i ich późniejsze skalowanie wraz ze wzrostem zakresu danych jest możliwe do osiągnięcia właśnie dzięki wykorzystaniu chmury. Obserwujemy wśród producentów oprogramowania tendencję do dostarczania innowacyjnych rozwiązań w pierwszej kolejności do wersji chmurowych ich systemów, dopiero później do systemów instalowanych w infrastrukturze klienta. Decydując się na takie rozwiązania, otrzymujemy więc nie tylko korzyść wynikającą z braku konieczności rozbudowy środowisk IT i szybką skalowalność, ale też zwiększenie precyzji planowania biznesu dzięki możliwości wykorzystania np. najnowszych mechanizmów predykcyjnych i uczenia maszynowego. Nie bez znaczenia są także zwiększone bezpieczeństwo i transparentność.