Z końcem września 2020 r. opublikowany został pierwszy projekt rozporządzenia unijnego dotyczącego rynku kryptoaktywów. Wraz z trzema innymi wnioskami prawodawczymi, dotyczącymi: 1) systemu pilotażowego na potrzeby infrastruktur rynkowych w oparciu o technologię rozproszonego rejestru (DLT), 2) operacyjnej odporności cyfrowej oraz 3) zmiany niektórych przepisów w zakresie unijnych usług finansowych, wchodzi w skład tzw. pakietu regulacyjnego dotyczącego finansów cyfrowych.
Jak sama nazwa wskazuje, nowe rozporządzenie dotyczyć będzie zagadnień związanych z kryptoaktywami. Pojęcie to pomimo powszechnego posługiwania się nim w praktyce rynkowej do tej pory nie znajdowało odzwierciedlenia w regulacjach prawnych. Stan ten zmieni się wraz z uchwaleniem analizowanego rozporządzenia, które przewiduje, że kryptoaktywami są cyfrowe odzwierciedlenia wartości lub praw, które można przenosić i przechowywać w formie elektronicznej z wykorzystaniem technologii rozproszonego rejestru lub podobnej technologii. Głównym motywem ukształtowania definicji w tak szeroki sposób było objęcie jej zakresem maksymalnie dużego katalogu kryptoaktywów, które pojawiły się w obrocie rynkowym. Samo rozporządzenie wyróżnia zresztą takie rodzaje kryptoaktywów jak chociażby tokeny powiązane z aktywami, tokeny będące pieniądzem elektronicznym czy też tokeny użytkowe.
Michał Synowiec Associate w kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy
Niezależnie od przedstawionych kwestii terminologicznych projektowane przepisy poruszają tematykę postrzeganą dotychczas jako bardzo newralgiczną. W ostatnich latach budziła ona spore kontrowersje nie tylko na samym rynku finansowym. Od dłuższego czasu pojawiają się bowiem pytania, jak powinny kształtować się ramy prawne dla części rynku zajmującej się wydawaniem kryptoaktywów oraz ich obrotem. Z jednej strony wyzwaniem pozostaje zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony uczestników rynku – w tym konsumentów – a z drugiej brak tworzenia prawnych barier dla dalszego rozwoju tego sektora, który w istocie bazuje na finansowych rozwiązaniach innowacyjnych (FinTech) podlegających dynamicznym zmianom i nieustannemu rozwojowi.
Przyjęcie rozporządzenia docelowo stanowić ma kluczowy krok w kierunku ujednolicenia ram prawnych emisji oraz obrotu kryptoaktywami na szczeblu UE. Z uwagi na bezpośrednią skuteczność przepisów rozporządzenia zastąpione zostaną szczątkowe regulacje prawne przyjmowane w poszczególnych państwach członkowskich na potrzeby załatania występującej systemowo luki prawnej w zakresie usług powiązanych z kryptoaktywami. Nowe regulacje mają przy tym zmierzać do zapewniania pewności prawa, wspierania innowacyjności, zapewniania odpowiedniego poziomu ochrony konsumentów i inwestorów oraz zagwarantowania stabilności finansowej rynku.