Spółki zobowiązane do raportowania niefinansowego w informacji niefinansowej za 2021 r. będą ujawniać, czy i na ile ich działalność wchodzi w zakres unijnej taksonomii (rozporządzenie 2020/852 wraz z aktami wykonawczymi). Ponadto, ryzyka związane z nowymi regulacjami, przeprowadzaną transformacją i zmianami na rynku, np. wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, powinny znaleźć odpowiednie odzwierciedlenie w sprawozdaniu finansowym lub sprawozdaniu z działalności.
Obecnie każda spółka zgodnie z ustawą o rachunkowości ma obowiązek odniesienia się w sprawozdaniach min. do spraw środowiska naturalnego – o ile jest to istotne dla jej rozwoju (art. 49 ust. 3 i 3a). Coraz więcej spółek dostrzega znaczenie tych spraw i adresuje je w konkretnych ujawnieniach. Ponadto, duże spółki giełdowe (zatrudniające co najmniej 500 osób) mają obowiązek przedstawić m.in. kluczowe niefinansowe wskaźniki efektywności oraz polityki wdrażane w obszarach min. środowiska naturalnego, a także ich rezultaty.
29 października 2021 r. ESMA wydała wytyczne nadzorcze dotyczące informacji niefinansowej, w których wskazuje, że nadzorcy powinni sprawdzać dane ilościowe (wskaźniki) oraz stosowanie polityk w obszarach ESG, w tym zagadnienia dotyczące ryzyk i działań klimatycznych oraz te związane z taksonomią. Wymaga się zachowania spójności między informacjami finansowymi a niefinansowymi w zakresie podejścia do ryzyk klimatycznych, ujawnieniem wszelkich znaczących osądów i oszacowaniem niepewności w tym obszarze.
Dlaczego te wszystkie elementy są tak istotne? Podstawową przyczyną są nowe regulacje i zmiany zachodzące na rynku, który dostrzega nieuchronność transformacji działalności części spółek i zmian ich modelu biznesowego. Regulacje taksonomiczne przyjmowane są w różnych częściach świata. Przyszłość spółki może wymagać ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych w związku z dostosowywaniem się do taksonomii lub innych regulacji i zastępowaniem dotychczasowych rozwiązań technologiami niskoemisyjnymi, a także opartymi na energii odnawialnej, co może skutkować zmianami w majątku spółki, np. w związku z odpisami z tytułu utraty wartości. Włączenie w decyzje biznesowe czynników ESG, choć może prowadzić do wyższych kosztów działalności zwłaszcza w początkowym okresie, to wpływając pozytywnie na decyzje kontrahentów, może zwiększać szanse na rozwój.
Od 1 stycznia 2022 r. w sprawozdaniach niefinansowych za 2021 r. duże spółki giełdowe po raz pierwszy przedstawią proporcję działalności gospodarczej objętej i nieobjętej systematyką unijnej taksonomii. Nie oznacza to, że od razu dowiemy się, w jakim zakresie spółki prowadzą działalność zgodną z taksonomią, ale inwestorzy zobaczą, które spółki prowadzą działalność objętą taksonomią, co może wymagać działań dostosowawczych. Przedstawione przez spółki dla różnych obszarów działalności informacje ilościowe i jakościowe pokażą, jaka część przychodów pochodzi z działalności gospodarczej objętej systematyką taksonomii oraz jaka część wydatków i nakładów jej dotyczy. Pełne ujawnienia, które wkrótce obejmą także duże spółki prywatne, pojawią się w informacji niefinansowej za 2022 r., a w przypadku instytucji finansowych – za 2023 r.