W kwestii ESG spółki nadal mają sporo do zrobienia

Czynniki pozafinansowe to nie tylko kwestia wizerunku. Wpływają pośrednio na wyniki i pozycję rynkową spółki, a także na warunki pozyskania finansowania. Nie wszyscy emitenci mają tę świadomość.

Publikacja: 16.06.2022 21:00

W kwestii ESG spółki nadal mają sporo do zrobienia

Foto: Adobestock

Badania przeprowadzane w ostatnim czasie pokazują jedną prawidłowość: spółki deklarują, że chcą prowadzić biznes w sposób zrównoważony, ale kiedy pyta się je o konkretne działania, odpowiedzi wypadają znacznie słabiej.

Firmy patrzą lokalnie

Tę prawidłowość dobrze obrazuje najnowszy raport EY. Wynika z niego, że jedynie 60 proc. krajowych firm deklaruje działania mające na celu ograniczenie śladu węglowego, a niemal co piąta nie planuje podjęcia żadnych kroków w tym obszarze. Priorytetem dla polskich firm są natomiast lokalne wyzwania, co w wielu przypadkach wynika z obowiązków regulacyjnych. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 91 proc., segreguje odpady. Na drugim miejscu wymieniają inwestowanie w energooszczędne rozwiązania. Na dalszych pozycjach znalazły się m.in. korzystanie z odnawialnych źródeł energii, redukcja śladu węglowego, minimalizacja strat przy produkcji, ograniczenie zużycia plastiku oraz działania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego.

– Działania ekologiczne podejmowane przez polskie firmy są w dalszym ciągu dość rozbieżne z najpilniejszymi wymogami światowymi – komentuje Jarosław Wajer, partner EY Polska. Dodaje, że wynika to z patrzenia przez krajowe firmy przez pryzmat bieżącej działalności biznesowej, a nie długofalowej, holistycznej strategii. Jego zdaniem zmiana w tym zakresie jest nieunikniona. Rosnąca świadomość dotycząca zrównoważonego rozwoju będzie musiała być w coraz większym stopniu przekuwana w praktykę, ponieważ na horyzoncie są nowe przepisy dotyczące raportowania finansowego (m.in. dyrektywa CSRD). Będą dotyczyły znacznie większej liczby firm niż do tej pory.

Coraz większą motywacją do poważnego traktowania ESG staje się też otoczenie rynkowe: klienci, dostawcy, banki i inwestorzy na rynkach kapitałowych.

Foto: GG Parkiet

Nie bez znaczenia są też kwestie kadrowe. Ignorowanie zasad ESG niesie ze sobą ryzyko, że nie tylko kapitał i klienci, ale również najlepsi pracownicy będą odwracać się od takich podmiotów. Jest to szczególnie istotne w obecnej sytuacji gospodarczej, kiedy przedsiębiorcy narzekają na brak rąk do pracy.

Nie tylko klimat

O ESG najczęściej mówi się w kontekście wyzwań związanych ze środowiskiem (environmental), ale warto mieć na uwadze też dwie pozostałe składowe, czyli społeczeństwo (social) oraz ład korporacyjny (corporate governance).

Z badań wynika, że rodzime przedsiębiorstwa zaczynają przykładać coraz większą wagę do tych czynników, ale nadal widać dużą przestrzeń do poprawy. Największy odsetek badanych deklaruje działania w zakresie uczciwych praktyk pracy (65 proc.), bezpieczeństwa w miejscu zatrudnienia (61 proc.) oraz wsparcia społeczności lokalnych. Z kolei w zakresie ładu korporacyjnego na pierwszym miejscu przedsiębiorstwa stawiają na etykę w biznesie (56 proc.), a następnie na przejrzystość własności i struktury organizacyjnej (54 proc.) oraz przejrzystość danych (51 proc.). Na odległym miejscu znalazła się dbałość o prawa akcjonariuszy, różnorodność i transparentność wynagrodzeń kadry kierowniczej.

ESG na giełdach

Zmiana podejścia inwestorów i oparcie decyzji na kryteriach zrównoważonego rozwoju to trend obserwowany na Zachodzie już od lat, w Polsce dopiero przybiera na sile.

Aż trzy czwarte inwestorów instytucjonalnych twierdzi, że może wyjść z inwestycji w przedsiębiorstwa, które nie respektują zasad ESG. Takim firmom będzie też trudniej dostać kredyt i uplasować emisję obligacji czy akcji.

Na warszawskiej giełdzie od września 2019 r. publikowany jest indeks WIG-ESG, grupujący obecnie 60 spółek. Kilka tygodni temu przedstawiciele zarządu GPW zasygnalizowali, że rozważane jest stworzenie wspólnego z innymi giełdami Europy Środkowo-Wschodniej indeksu opartego na zasadach zrównoważonego rozwoju. Zaznaczyli jednak, że prace nad stworzeniem takiego wskaźnika są na wstępnym etapie.

ESG
Raportowanie ESG pochłonie w giełdowych spółkach dużo pieniędzy
ESG
Przygotowanie raportów ESG wymaga jeszcze dużo pracy
ESG
Inwestorzy w swoich decyzjach patrzą na ESG
ESG
Raportowanie ESG. Obraz jest alarmujący
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
ESG
Polacy mają swoje zdanie
ESG
ESG już nie wyskakuje z lodówki