Zielone gospodarki rosną szybciej. Przed Polską jeszcze daleka droga

Nasz kraj zajmuje odległe 18. miejsce na 27 państw UE w rankingu wskaźnika rozwoju zielonej ekonomii. Od 2000 r. nasza gospodarka obniżyła energochłonność o ponad 40 proc., ale nadal zużywamy dwa razy więcej energii na jednostkę PKB niż średnio UE.

Publikacja: 18.05.2022 10:17

Zielone gospodarki rosną szybciej. Przed Polską jeszcze daleka droga

Foto: Adobestock

Inwestycje w zielone technologie nie spowalniają wzrostu gospodarczego. Wręcz przeciwnie: są one pozytywnie skorelowane z dynamiką PKB - wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Porównanie średniego łącznego wzrostu PKB w latach 2011-2019 państw-liderów wskaźnika zielonej ekonomii (25,7 proc.) i krajów najwolniej rozwijających zieloną ekonomię (15,4 proc.) wskazuje na korzyści z rozwijania zielonych technologii i infrastruktury. Przekładają się one na zauważalną - przekraczającą 10 pkt proc. - różnicę w tempie wzrostu gospodarczego. Eksperci zaznaczają, że dynamika PKB zależy oczywiście od wielu czynników, natomiast nie zmienia to głównych wniosków płynących z raportu, kwestionujących hipotezę według której trzeba wybierać pomiędzy podnoszeniem poziomu życia a zrównoważonym modelem rozwoju.

Eksperci oszacowali, że zielona transformacja może przyspieszyć wzrost gospodarczy nawet o 1,1 pkt proc. rocznie.

Państwami o najwyższej dynamice rozwoju zielonej ekonomii (biorąc pod uwagę okres 2011-2019) są: Malta, Luksemburg, Litwa, Rumunia i Włochy. Jak wypada Polska? Raczej słabo. Zajmujemy osiemnaste miejsce na 27 państw UE.

Są też jednak dobre informacje: polska gospodarka od 1995 r. zwiększyła się 2,5-krotnie, podczas gdy roczne emisje gazów cieplarnianych utrzymują się na mniej więcej stałym poziomie. Większość sektorów polskiej gospodarki zanotowała spadek emisji w porównaniu z 1990 r. Największy widać w gospodarce odpadami (o 41 proc.), elektroenergetyce i ciepłownictwie (32 proc.) oraz rolnictwie (42 proc.). Ale są też branże w których emisje wzrosły. Mowa m.in. o emisjach ze spalania paliw w procesach przemysłowych oraz o transporcie. I tak na przykład emisje w sektorze transportu w Polsce w 2018 r. w porównaniu z 1990 r. były ponad trzykrotnie wyższe.

Od 2000 r. polska gospodarka obniżyła swoją energochłonność o ponad 40 proc. Mimo tego dalej zużywamy blisko dwa razy więcej energii na jednostkę PKB niż średnio UE.

Według ekspertów najbardziej pozytywny wpływ na wskaźnik rozwoju zielonej ekonomii ma zwiększanie udziału OZE w elektroenergetyce, ciepłownictwie i chłodnictwie oraz ustanowienie optymalnego poziomu taryf gwarantowanych dla OZE.

ESG
Raportowanie ESG. Obraz jest alarmujący
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
ESG
Polacy mają swoje zdanie
ESG
ESG już nie wyskakuje z lodówki
ESG
Raportowanie ESG. Spółki i audytorzy nadal poruszają się w legislacyjnej mgle
ESG
Firmy nie wierzą w ESG
ESG
Zielone kłamstwo ma się bardzo dobrze. Jak z nim walczyć?