Rynek kapitałowy ciągle się rozwija, a inwestorzy, dobierając spółki do swoich portfeli, nie kierują się już wyłącznie aspektami finansowymi. Ważne są również czynniki ESG, czyli dotyczące środowiska, kryteriów społecznych i ładu korporacyjnego. Z pomocą inwestorom przychodzą firmy analityczne, które oceniają spółki pod kątem ESG.
Wzrost zainteresowania
Jedną z takich firm jest Sustainalytics, należąca do Morningstar wiodąca agencja ratingowa zajmująca się badaniami i ocenami z obszaru ESG. Sustainalytics wyznacza ratingi ESG również dla wielu spółek z warszawskiej giełdy. Pod ocenę brane jest ryzyko w zakresie środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego, na jakie narażona jest dana firma, a następnie także poziom zarządzania tym ryzykiem. Eksperci przyznają, że tego typu oceny są coraz istotniejsze.
– Dane niefinansowe dla coraz liczniejszej grupy inwestorów, zarówno profesjonalnych, jak i indywidualnych, stają się ważnym elementem wiedzy w procesie decyzyjnym związanym z lokowaniem swojego kapitału. Wzrost liczby spółek publikujących raporty z danymi ESG, wzrost zakresu udostępnianych informacji oraz wzrost zainteresowania inwestorów prowadzi do powstawania wyspecjalizowanych usług związanych z ratingami ESG – tłumaczy dr Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników GPW, koordynator projektu ESG na GPW.
– Można wskazać na kilka trendów w tym zakresie. Przede wszystkim usługi ratingów ESG świadczą globalne agencje ratingowe, które w ten sposób poszerzają swoją ofertę informacyjną. Powstają również wyspecjalizowane podmioty, które opracowują własny model oceny ESG, udostępniając raporty ratingowe. Ratingi ESG tworzą również firmy obliczające indeksy, które wykorzystują te dane w procesie konstrukcji portfeli. Szacuje się, że ratingi ESG są dostępne dla około 8,5 tysiąca spółek giełdowych. W tej grupie znajduje się również około 100 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie większość inwestorów korzysta z danych udostępnianych przez same spółki, wspierając się raportami wyspecjalizowanych podmiotów, i na tej podstawie podejmują decyzje na rynku kapitałowym. W przyszłości można sobie jednak wyobrazić, że ratingi ESG staną się integralnym elementem procesów inwestycyjnych i kredytowych – mówi Tomasz Wiśniewski.