Szczyt, któremu współprzewodniczyć będą premier Belgii Alexander De Croo (Belgia sprawuje prezydencję w UE) i dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi, będzie pierwszym takim spotkaniem na najwyższym szczeblu poświęconym wyłącznie tematyce energii jądrowej.
Co z finansowaniem energetyki jądrowej?
Szczyt następuje po historycznym włączeniu energii jądrowej do globalnego przeglądu uzgodnionego podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) w Dubaju w grudniu 2023 r., w którym wezwano do przyspieszenia jej wdrożenia wraz z innymi niskoemisyjnymi źródłami energii.
Czytaj więcej
Najbardziej zaangażowane w rozwój SMR firmy – Orlen Synthos Green Energy i KGHM – podtrzymują opinię o atrakcyjności tej technologii. Wątpliwości dotyczą terminów.
Tematem będą także różne wyzwania związane z ustanowieniem równych warunków działania w zakresie finansowania energii jądrowej.
Polski premier poza uczestniczeniem w samej unijnej Radzie odbędzie spotkania bilateralne w tej kwestii. Dla Polski – zgodnie ze złożonym w marcu Krajowym Planie na Rzecz Energii i Klimatu – ważnym elementem polityki w zakresie wystarczalności mocy ma być wdrożenie energetyki jądrowej, której pierwszy blok zostanie uruchomiony w okresie 2030–2035.