Historyczny, unijny szczyt atomowy z udziałem polskiego premiera

Premier Donald Tusk weźmie udział w pierwszym w historii UE szczycie Rady Europejskiej poświęconej energetyce jądrowej. Obrady rozpoczynają się 21 marca, a skończą dzień później.

Publikacja: 20.03.2024 17:24

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: Bloomberg

Szczyt, któremu współprzewodniczyć będą premier Belgii Alexander De Croo (Belgia sprawuje prezydencję w UE) i dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi, będzie pierwszym takim spotkaniem na najwyższym szczeblu poświęconym wyłącznie tematyce energii jądrowej.

Co z finansowaniem energetyki jądrowej?

Szczyt następuje po historycznym włączeniu energii jądrowej do globalnego przeglądu uzgodnionego podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) w Dubaju w grudniu 2023 r., w którym wezwano do przyspieszenia jej wdrożenia wraz z innymi niskoemisyjnymi źródłami energii.

Czytaj więcej

Małe reaktory nadal atrakcyjne. Tylko czy powstaną przed 2030 rokiem?

Tematem będą także różne wyzwania związane z ustanowieniem równych warunków działania w zakresie finansowania energii jądrowej.

Polski premier poza uczestniczeniem w samej unijnej Radzie odbędzie spotkania bilateralne w tej kwestii. Dla Polski – zgodnie ze złożonym w marcu Krajowym Planie na Rzecz Energii i Klimatu – ważnym elementem polityki w zakresie wystarczalności mocy ma być wdrożenie energetyki jądrowej, której pierwszy blok zostanie uruchomiony w okresie 2030–2035.

Plany dla energetyki jądrowej w Polsce

Moc wielkoskalowych elektrowni jądrowych w 2040 r. powinna sięgnąć 7,4 GW (a w dalszej perspektywie nawet 9.4 GW) i może zostać uzupełniona również małymi reaktorami modułowymi – SMR, w zależności od stopnia komercjalizacji, dostępności oraz kosztów wdrażania tej technologii. Pierwsza elektrownia w technologii amerykańskiego koncernu Westinghouse AP1000 będzie gotowa w latach 2033 – 2035, a jej budowa ma rozpocząć się w 2026 r.

Energetyka
Aktualizacja taryf. URE zatwierdził zmiany dla 5 spółek obrotu
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Energetyka
Podaż projektów OZE budzi pytania o ich cenę
Energetyka
Grupa Polsat Plus i ZE PAK inwestują w zespół elektrowni wiatrowych
Energetyka
Niepewna budowa elektrowni atomowej Zygmunta Solorza z Koreańczykami
Energetyka
Energa nie wyjdzie z giełdy. Wycofała wniosek
Energetyka
Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW: Miliardy z praw do emisji CO2 na transformację energetyczną