Grupa Azoty porozumiała się z bankami. Będzie sprzedaż części majątku?

Gigant nawozowy ma zgodę banków na przedłużenie umów z bankami, pozwalającymi tej spółce dalsze funkcjonowanie. Co ważne spółka zapowiedziała możliwość sprzedaży części swojego majątku.

Publikacja: 01.08.2024 10:45

Grupa Azoty porozumiała się z bankami. Będzie sprzedaż części majątku?

Foto: materiały prasowe

Grupa Azoty zawarła w imieniu własnym oraz wybranych spółek z Grupy Kapitałowej Grupa Azoty aneks do porozumienia z 2 lutego br. Okres obowiązywania porozumienia został wydłużony do 11 października 2024 r. – Równolegle Grupa konsekwentnie realizuje działania naprawcze, takie jak wdrażanie projektów optymalizujących sprzedaż i produkcję, osiąganie synergii biznesowych w ramach całej grupy kapitałowej oraz wdrażanie oszczędności wewnątrz organizacji – czytamy w komunikacie spółki.

Czytaj więcej

Azoty chcą zmian w nowej ustawie

Banki dają zgodę

Zawarcie aneksu do porozumienia zapewnia dalsze utrzymanie dostępności limitów w ramach umów o finansowanie i niepodejmowanie przez instytucje finansujące działań mających na celu anulowanie lub zredukowanie dostępnych limitów umów o finansowanie, jak również niewykorzystywanie określonych praw wynikających z umów o finansowanie w związku z ich naruszeniem lub potencjalnym naruszeniem w okresie obowiązywania porozumienia. – Porozumienie, za zgodą instytucji finansujących, może podlegać dalszemu przedłużeniu – dodaje spółka.

Aneks z datą obowiązywania od 30 lipca br. został podpisany z: Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim S.A., Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ING Bankiem Śląskim S.A., Santander Bankiem Polska S.A., Caixabank S.A. Oddział w Polsce, BNP Paribas Faktoring sp. z o.o., ING Commercial Finance Polska S.A., Pekao Faktoring sp. z o.o., BNP Paribas Bankiem Polska S.A., Santander Factoring sp. z o.o. i Banco Santander S.A., Oddział we Frankfurcie, a także z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Czytaj więcej

Część akcji Grupy Azoty została zamrożona. Chodzi o udziały rosyjskiego oligarchy

Zapowiedź sprzedaży majątku?

Spółka podkreśla, że na bieżąco wypełnia wszystkie ustalenia w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z umów o finansowanie, a dostępne limity tych umów zapewniają płynność oraz bezpieczeństwo finansowania Grupy Azoty i jej zobowiązań wobec dostawców oraz ciągłość działalności.

Zarząd grupy poinformował także, że przygotowuje się również do podjęcia w najbliższych tygodniach decyzji w zakresie zbywania zbędnego majątku i zakończenia pracy długotrwale nierentownych instalacji. W Grupie prowadzone są także intensywne rozmowy ze Związkami Zawodowymi w celu uzgodnienia zawieszenia najbardziej kosztochłonnych elementów ZUZP. - Jednocześnie w ostatnich dniach Grupa Azoty rozpoczęła realizację kluczowego projektu Strategiczny Przegląd Biznesów, którego efektem ma być wypracowanie docelowego biznesowego modelu funkcjonowania grupy – czytamy dalej.

– Niezależnie od rozmów z instytucjami finansowymi i podpisywanymi porozumieniami, konsekwentnie prowadzimy działania, aby naprawić sytuację finansową w Grupie oraz zwiększyć i ustabilizować przychody. Zawierane porozumienia są dowodem na to, że obie strony szukają rozwiązań stwarzających warunki do efektywnego funkcjonowania Grupy Azoty w dłuższej perspektywie – mówi prezes Adam Leszkiewicz.

Azoty wskazują także, że funkcjonują w bardzo wymagającym otoczeniu rynkowym. To przede wszystkim wzmożony import nawozów z Rosji i Białorusi, a także wysokie koszty uprawnień do emisji CO2, gdzie dodatkowym wyzwaniem pozostaje mniejsza liczba darmowych uprawnień, z uwagi na uwzględnianie w tym przypadku poziomów produkcji z okresu, w którym grupa istotnie ograniczała produkcję. – Jesteśmy strategicznym podmiotem krajowego łańcucha żywnościowego, stąd bardzo wyraźnie artykułujemy te najbardziej problematyczne kwestie za pośrednictwem organizacji europejskich, których członkiem jest Grupa Azoty – mówi prezes.

Chemia
Azoty chcą zmian w nowej ustawie
Materiał Promocyjny
Czy samochód służbowy musi być nudny?
Chemia
Część akcji Grupy Azoty została zamrożona. Chodzi o udziały rosyjskiego oligarchy
Chemia
Azoty biją na alarm. Ustawa gazowa ze szkodą dla branży. Zaniepokojonych jest więcej
Chemia
Najbliższe dni bardzo ważne dla Azotów
Materiał Promocyjny
Transformacja na elektromobilność otwiera wiele nowych możliwości
Chemia
Azoty się nie poddają. Chcą rosnąć szybciej niż rynek
Chemia
Azoty będą musiały wyemitować dużo akcji