Na terenie wydziału amoniaku kędzierzyńskiej spółki Grupy Azoty zabudowano nową sprężarkę tlenu, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa procesowego oraz pracowników. Kluczowym elementem zadania była wymiana wyeksploatowanych sprężarek tlenu napędzanych turbinami parowymi na nową, o napędzie elektrycznym. Zabudowa sprężarki w odrębnej hali wpłynie pozytywnie na poziom bezpieczeństwa pracowników oraz ciągłość produkcji.
W zakres prac, oprócz zakupu i montażu nowej sprężarki wraz z niezbędnym osprzętem towarzyszącym, weszły: budowa hali, doprowadzenie rurociągów z mediami do sprężarki i hali, zabudowa aparatury kontrolno-pomiarowej i systemu zasilania, włączenie sprężarki do istniejącej instalacji Wydziału Amoniaku oraz systemu sterowania i blokad.
Czytaj więcej
Utracone korzyści związane z awarią w ZA Kędzierzyn szacowane są na około 20 mln zł.
"Zrealizowana inwestycja wpisuje się w Nową Koncepcję Energetyczną - projekt bazujący na zagospodarowaniu ciepła pochodzącego z procesu produkcji amoniaku do wytwarzania mediów energetycznych i energii elektrycznej. Jesteśmy już na finiszu jeśli chodzi o cały projekt, poziom jego zaawansowania przekroczył 90 proc." – tłumaczy Filip Grzegorczyk, prezes Grupy Azoty ZAK, wiceprezes Grupy Azoty.
W ramach pakietu Nowej Koncepcji Energetycznej realizowane jest ostatnie z siedmiu zadań - budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej w obszarze Jednostki Biznesowej Energetyka.