Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wprowadził 11 lipca 2023 r. tymczasowy zarząd przymusowy do 3 firm należących do Wiaczesława Kantora. Poprzez spółki Norica Holding S.à.r.l. z siedzibą w Luksemburgu, Opansa Enterprises Limited i Rainbee Holdings Limited z siedzibami na Cyprze, ten rosyjski oligarcha kontroluje 19,82 proc. akcji Grupy Azoty. Ich wartość to ponad 0,5 mld zł.
Czytaj więcej
Grupa Azoty wstępnie szacuje, że zmniejszyła w czerwcu produkcję nawozów azotowych do 143 tys. ton z 238 tys. ton rok wcześniej.
Konsekwencje umieszczenia Wiaczesława Kantora na liście sankcyjnej
W związku z wpisaniem Norica Holding S.à.r.l., Opansa Enterprises Limited,Rainbee Holdings Limited oraz samego Wiaczesława Kantora na listę sankcyjną MSWiA, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podjął decyzję o ustanowieniu w tych spółkach tymczasowego zarządcy przymusowego. Ma to umożliwić przejęcie własności akcji posiadanych przez te firmy w Grupie Azoty.
„Krok po kroku eliminujemy obecność Rosjan w polskiej gospodarce. Czy to poprzez uniezależnienie się od rosyjskich surowców energetycznych, czy ograniczanie rosyjskich wpływów i kapitału. Bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne Polski i jej obywateli jest dla nas największym priorytetem. Dlatego podjąłem decyzję, po konsultacjach z CBA i Ministerstwem Aktywów Państwowych, o wprowadzeniu kolejnego tymczasowego zarządu przymusowego” - informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Buda podkreśla, że akcje Kantora są zamrożone, a więc nie ma mowy o wykonywaniu prawa głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy i wypłatach dywidendy, jednak rząd nie chce, by ten Rosjanin był w jakikolwiek sposób związany z polską, strategiczną spółką. „Musimy też pamiętać o działaniach Kantora w przeszłości, kiedy to w 2012 roku podjął próbę wrogiego przejęcia Grupy Azoty. Zabezpieczamy się też przed takimi działaniami” – wskazuje minister Buda.