Tarnowskie Azoty, Zakłady Azotowe Puławy i PKN Orlen podpisały dokument o zachowaniu poufności i trybie udostępniania informacji w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji przez płocki koncern grupy kapitałowej z Lubelszczyzny. Kolejnym etapem będzie badanie due diligence, czyli badanie kondycji finansowej i handlowej puławskich zakładów. Proces ten ma się rozpocząć w lipcu i potrwać do końca roku. Wyniki przeprowadzonych badań będą podstawą do podjęcia dalszych decyzji związanych z przejęciem.
- Analizujemy możliwość akwizycji Zakładów Azotowych Puławy, ponieważ dostrzegamy w tym duży potencjał i korzyści dla obu firm, ale też gospodarki. Mamy bogate doświadczenie w realizacji procesów połączeń, które zawsze prowadziły do dalszego rozwoju spółek - przekonuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodaje, że w branży nawozowej dobrym przykładem jest zależny od płockiego koncernu Anwil. Orlen inwestuje w tę spółkę, rozbudowując jej zdolności produkcyjne, tworząc nowe miejsca pracy i zwiększając jej wartość. - Integracja dwóch dużych producentów nawozów azotowych oznaczałaby wzrost efektywności produkcji i pozwoliła jeszcze skuteczniej odpowiadać na potrzeby rynku - uważa Obajtek.
Z kolei Tomasz Hinc, prezes Azotów przypomniał, że wojna w Ukrainę, zawirowania na rynkach surowców i półproduktów oraz stale rosnące wymagania regulacyjne w UE, powodują konieczność przyśpieszenia transformacji energetycznej i dekarbonizacji grupy. - To kosztowne i niezmiernie istotne procesy, które chcemy zrealizować, by móc nadal produkować innowacyjne, konkurencyjne produkty w naszych fabrykach w Polsce - twierdzi Hinc.
Według stron podpisanego dziś dokumentu, przejęcie Puław przez Orlen może przynieść wiele korzyści biznesowych. Już na wstępnym etapie zidentyfikowano synergie wynikające z planowanej integracji, zarówno operacyjne, jak i obniżające koszty w obszarze logistyki, sprzedaży, innowacji i zakupów. Chodzi m.in. o stworzenie bardziej atrakcyjnej oferty produktowej i zwiększenie konkurencyjności względem konkurentów z Europy i spoza Wspólnoty oraz o bilansowanie surowców wewnątrz grupy i efektywniejsze nimi gospodarowanie.
Kolejne korzyści mają być związane z obniżeniem kosztów i skróceniem czasu transportu do odbiorców krajowych, wymianą doświadczeń w obszarze produkcji, efektywniejsze wykorzystanie zdolności magazynowych, niższe koszty i poprawę bezpieczeństwa magazynowania. Ponadto istotne znaczenie ma ewentualne wsparcie inwestycji Puław przez Orlen, głównie w zakresie nisko i zeroemisyjnych źródeł energii. Ważna może być również wspólna polityka w zakresie dekarbonizacji, zazielenienie amoniaku oraz zwiększona siła zakupowa.