Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.01.2025 17:54 Publikacja: 13.01.2025 06:00
Foto: Bloomberg
Efekt stycznia, o którym pisaliśmy w tym miejscu tydzień temu, na razie się sprawdza. Niemal wszystkie indeksy notowane na GPW, zarówno ogólne, jak i sektorowe, zaczęły miesiąc od zwyżek. Ich skala sięga od symbolicznych 0,2 proc. w przypadku WIG-gry do ponad 10 proc. w wykonaniu WIG-Ukraina. Z czołowej trójki najlepiej radzi sobie mWIG40, który zyskał 4,5 proc. Pod kreską jest tylko WIG-informatyka, obciążony w dużej mierze Tekstem (ma 7,9-proc. udział), o którego słabości piszemy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
WIG zyskał w grudniu 0,26 proc., podczas gdy średnia zmiana indeksu w tym miesiącu wynosi 3,5 proc. Trudno zatem mówić o efekcie grudnia czy rajdzie św. Mikołaja. Być może z prezentami ten ostatni wstrzymał się do pierwszego miesiąca roku.
Warszawskie indeksy przekroczyły w minionym tygodniu ważne bariery techniczne. Wróciło zatem ryzyko, że listopadowe dołki zostaną pogłębione, a korekta hossy zamieni się w początek bessy.
W piątek, po dniu przerwy, do gry wróciły giełdy amerykańskie. Krótko mówiąc powrót nie był udany. Główne indeksy pospadały po 1,5-1,6 proc. Nie pierwszy raz w ostatnich dniach…
Gwałtowny wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych ponad 5 proc. jest dowodem osłabienia wypłacalności finansów publicznych i zniszczenia siły nabywczej waluty.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Z 20 proc. dwa lata temu Magnificent Seven stanowią obecnie jedną trzecią indeksu S&P 500. Przy średnim wzroście wynoszącym 63 proc. w roku 2024, tych siedmiu technologicznych gigantów odpowiadało za ponad połowę zysków na S&P 500.
Wbrew obawom w czwartek przy niedużej zmienności giełdy Starego Kontynentu rosły. Warszawa była w czołówce. Dzisiaj oczy będą zwrócone na USA.
Akcje Rigetti i IonQ spadały po tym, jak dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang powiedział analitykom z Wall Street, że „bardzo przydatne komputery kwantowe” pojawią się prawdopodobnie za 20 lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas