Kierująca Ministerstwem Funduszy i Rozwoju Regionalnego Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała kolejną inicjatywę poselską swojego ugrupowania, Polski 2050, dotyczącą rynku mieszkaniowego - ustawowego zobowiązania deweloperów do publikowania cen ofertowych lokali. Zdaniem Pełczyńskiej-Nałęcz, obecna praktyka „zapytaj o cenę” to nieuprawniona asymetria – konsumenci nie mają rzetelnego obrazu rynku i nie mogą podejmować najkorzystniejszych dla siebie decyzji.
Rządowy portal z cenami mieszkań to pieśń przyszłości
Temat cen mieszkań na rynku pierwotnym jest podnoszony od lat – powszechną praktyką jest przedstawianie przez firmy szczegółów klientom dopiero w biurach sprzedaży. W 2023 r. ówczesny minister rozwoju Waldemar Buda zapowiadał ustawowe zobowiązanie przedsiębiorców do podawania cen ofertowych, ale ostatecznie do tych zmian nie doszło. Nie powstał też obiecany wówczas rządowy portal z cenami mieszkań.
Czytaj więcej
Z jednej strony RPP decyduje o wysokości stóp, ale też ponad 60 proc. banków w Polsce to kapitał publiczny. Dzisiaj połowa Polaków jest wykluczonych z możliwości zaciągnięcia kredytu – mówi Bartosz Guss, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Po wyborach nowe kierownictwo resortu rozwoju deklarowało kontynuację prac nad uruchomieniem portalu – ale to wciąż pieśń przyszłości. W zaprezentowanych we wrześniu założeniach mowa była aż o dwudziestomiesięcznym terminie od przyjęcia ustawy do uruchomienia serwisu.
Projekt ministerstwa o limicie na budownictwo społeczne utknął, jest projekt poselski
Projekt ustawy o cenach to kolejna inicjatywa Polski 2050 w sferze mieszkaniowej, która jest w kompetencjach Ministerstwa Rozwoju i Technologii obsadzonego przez PSL z udziałem Lewicy. Pod koniec grudnia posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy zwiększającej limit Funduszu Dopłat na budownictwo społeczne z 1 mld do 2 mld zł w 2025 r. Co prawda w budżecie państwa przewidziano dodatkowe nakłady na ten cel, ale blokadą jest wynikający z ustawy limit wydatków na fundusz. Zwracał na to uwagę m.in. PZFD podczas grudniowej konferencji o perspektywach rynku. W kwietniu ub.r. projekt o skokowym zwiększaniu limitów Funduszu Dopłat przygotował resort rozwoju, jednak proces legislacyjny utknął w kancelarii premiera. Stąd grudniowy projekt poselski Polski 2050 w sprawie podwyższenia limitu na 2025 r. – do 22 stycznia trwają konsultacje.