Wyniki sprzedaży mieszkań po wrześniu

Odbicie po zapaści? Giełdowi deweloperzy ruszyli z publikacją danych o zawartych umowach w III kwartale.

Aktualizacja: 09.10.2020 10:58 Publikacja: 02.10.2020 08:03

Wyniki sprzedaży mieszkań po wrześniu

Foto: materiały prasowe

Publikacji danych należy się spodziewać w pierwszych dniach października. Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco.

Murapol

Działający w aż 16 miastach deweloper w III kwartale br. sprzedał (bez płatnych rezerwacji) 655 mieszkań, o 1 proc. mniej rok do roku i 24 proc. mniej kwartał do kwartału, przy czym w okresie kwiecień-czerwiec, mimo lockdownu, deweloper – inaczej niż konkurencja - uzyskał niezwykle wysoką sprzedaż.

Po dziewięciu miesiącach Murapol zawarł 2,14 tys. umów deweloperskich i przedwstępnych, o 12,5 proc. więcej rok do roku.

Firma przekazała klientom klucze do 2,48 tys. mieszkań, o 60 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym III kwartale wydała 1,39 tys. mieszkań.

- W ciągu dziewięciu miesięcy zwiększyliśmy sprzedaż rok do roku o ponad 12,5 proc., co jest wynikiem bardzo satysfakcjonującym, zwłaszcza w tak specyficznej sytuacji – skomentował Nikodem Iskra, prezes Murapolu. Jego zdaniem, to efekt dużej dywersyfikacji geograficznej oraz budowy mieszkań w segmencie popularnym i „przystępnego premium". - W tak trudnych warunkach nieruchomości darzone są również największym zaufaniem jako najbardziej stabilna i opłacalna forma lokowania kapitału - podkreślił.

Echo Investment

Ogólnopolski deweloper w III kwartale br. sprzedał (bez płatnych rezerwacji) 450 mieszkań, o 77 proc. więcej kwartał do kwartału i 53 proc. więcej rok do roku - to najmocniejszy wynik kwartalny w ostatnim czasie. Po dziewięciu miesiącach sprzedaż sięgnęła 1,1 tys. lokali, o 17,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

W ciągu trzech kwartałów firma wręczyła klucze do 713 lokali (w tym 301 w III kwartale), o 21 proc. więcej niż rok wcześniej.

Ronson

Ogólnopolski deweloper w III kwartale br. sprzedał (bez rezerwacji) 235 lokali, o 58 proc. więcej kwartał do kwartału i 47 proc. więcej niż rok wcześniej. Narastająco po trzech kwartałach sprzedaż wyniosła 662 lokale, o 31 proc. więcej rok do roku.

W ciągu dziewięciu miesięcy Ronson przekazał klientom 799 mieszkań, o 50 proc. więcej niż rok wcześniej.

- III kwartał 2020 r. był jednym z najlepszych w historii Ronsona pod względem sprzedaży i przekazań. Jesteśmy bardzo aktywni, jeśli chodzi o pozyskiwanie pozwoleń i przygotowywanie nowych projektów, dzięki czemu nasza oferta pozostaje atrakcyjna. Po raz pierwszy w historii prowadzimy budowę aż trzech etapów równolegle, w każdym z naszych dwóch największych i wiodących projektów - Ursus Centralny i Miasto Moje w Warszawie – powiedział Boaz Haim, prezes Ronsona.

Robyg

W III kwartale notowany na Catalyst, działający w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu deweloper sprzedał (łącznie z płatnymi rezerwacjami) 606 mieszkań, o 193 proc. więcej kwartał do kwartału, ale 22 proc. mniej rok do roku. Po trzech kwartałach deweloper znalazł nabywców na 1,4 tys. lokali, o 24 proc. mniej niż rok wcześniej. Wyniki uwzględniają sprzedaż przejętego Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego.

- III kwartał przyniósł odbudowę na rynku mieszkaniowym, mamy ponad 6,5 tys. lokali w realizacji i wierzymy, że 2020 r. zakończymy zadowalającą kontraktacją oraz wysokim poziomem uznań w przychodach, czyli około 3 tys. lokali – skomentował Eyal Keltsh, wiceprezes Robyga. - Intensywnie rozwijamy ofertę, wprowadzamy kolejne inwestycje we wszystkich miastach, w których działamy – mimo wolniejszych procedur administracyjnych, na które nadal ma wpływ pandemia – dodał.

J.W. Construction

Warszawski deweloper w III kwartale sprzedał (firma uwzględnia tu płatne rezerwacje) 160 mieszkań, co prawda o 23 proc. więcej kwartał do kwartału, ale o 36 proc. mniej rok do roku i mniej niż w I kwartale br. Sprzedaż po trzech kwartałach to 500 lokali, o 32 proc. mniej rok do roku.

W III kwartale deweloper przekazał klucze do 100 wobec 593 rok wcześniej.

Archicom

Ogólnopolski deweloper w III kwartale br. sprzedał (z płatnymi rezerwacjami) 314 mieszkań, o 55 proc. więcej kwartał do kwartału, ale ponad 17 proc. mniej rok do roku. W ciągu dziewięciu miesięcy spółka podpisała 854 umowy, o 27 proc. mniej niż rok wcześniej.

Archicom przekazał w III kwartale klucze do 295 mieszkań, po dziewięciu miesiącach to 985 lokali, o 16 proc. mniej rok do roku.

- Pierwotny rynek mieszkaniowy stoi w obliczu osłabionego pandemią popytu, który odbudowując się napotyka na ograniczoną podaż. Konsekwentnie realizujemy nasze założenia podtrzymując prognozowaną sprzedaż w całym roku na poziomie 1-1,2 tys. lokali – skomentował Tomasz Ślęzak, członek zarządu Archicomu. W IV kwartale oferta ma się powiększyć o o koło pół tysiąca mieszkań.

Develia

Ogólnopolski deweloper sprzedał (nie wliczając rezerwacji) w III kwartale br. 358 mieszkań, o 220 proc. więcej kwartał do kwartału i 15,5 proc. więcej rok do roku. Po dziewięciu miesiącach liczba zawartych umów to 781, o prawie 16 proc. mniej niż rok wcześniej.

- W III kwartale obserwowaliśmy zdecydowane odbicie sprzedaży po słabszym okresie spowodowanym lockdownem w I połowie 2020 r. Klienci coraz chętniej podejmują decyzje o zakupie. Liczymy na dobry IV kwartał, w osiągnięciu satysfakcjonującej sprzedaży powinna pomóc wysoka liczba rezerwacji na koniec września: 308 lokali oraz plany wprowadzenia do oferty kolejnych inwestycji – skomentował Paweł Ruszczak, p.o. prezesa Develii.

W ciągu trzech kwartałów deweloper przekazał klucze do 746 mieszkań wobec 1,78 tys. rok wcześniej.

Marvipol

Stołeczny deweloper w III kwartale br. znalazł nabywców na 160 lokali (bez rezerwacji), o 43 proc. więcej niż w II kwartale (notabene wtedy sprzedaż była identyczna, jak w I kwartale) i o 19 proc. mniej rok do roku. W ciągu dziewięciu miesięcy br. spółka sprzedała 384 lokale, o 47 proc. mniej niż rok wcześniej. Marvipol zaznaczył, że wartość sprzedanych lokali wyniosła 233,8 mln zł, a więc o 39 proc. mniej niż po trzech kwartałach 2019 r.

Spółka, licząc po trzech kwartałach, przekazała klucze do 348 lokali wobec 335 rok wcześniej.

Inpro

Trójmiejski deweloper w III kwartale br. sprzedał (uwzględniając płatne rezerwacje) 193 mieszkania, o 112 proc. więcej kwartał do kwartału i 12 proc. mniej rok do roku. Narastająco sprzedaż wyniosła 474 lokale, o niemal 19 proc. mniej niż rok wcześniej.

Victoria Dom

Działający w Warszawie deweloper w III kwartale sprzedał (spółka wlicza do wyniku płatne rezerwacje) 318 mieszkań, o 25 proc. więcej kwartał do kwartału i 17 proc. mniej rok do roku. Po dziewięciu miesiącach liczba zawartych umów to 1,17 tys., o 3,3 proc więcej niż rok wcześniej, dzięki rekordowemu I kwartałowi br., kiedy to nabywców znalazło aż niemal 600 lokali.

Jak zaznaczył Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victorii, wynik mógł być lepszy, gdyby nie kłopoty z podażą. - Osiągnięta w III kwartale sprzedaż była zgodna z planem, ze względu na przedłużające się procedury administracyjne mieliśmy ograniczoną podaż mieszkań. Popyt na rynku mieszkaniowym oceniamy bardzo dobrze, dlatego w najbliższych tygodniach planujemy wprowadzić do oferty kolejnych kilka projektów. Zakładamy, że   do końca roku uda nam się wprowadzić do sprzedaży łącznie około 1 tys. mieszkań – powiedział Wasiluk.

Niedawno spółka ruszyła z pierwszą inwestycją na nowym rynku – w Krakowie.

Dom Development

Budujący w Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu deweloper w III kwartale br. sprzedał (z płatnymi rezerwacjami) 995 mieszkań, o 6,2 proc. więcej niż rok wcześniej. To najlepszy wynik od IV kwartału 2019 r. Po dziewięciu miesiącach sprzedaż wyniosła 2,63 tys., o prawie 3 proc. mniej rok do roku.

- III kwartał był okresem względnej stabilizacji, „nowej normalności”. Po silnym odbiciu w maju i czerwcu, popyt utrzymywał się na wysokim poziomie we wszystkich segmentach rynku. Mimo dynamicznych zmian w otoczeniu rynkowym, ceny mieszkań utrzymywały się na poziomach sprzed epidemii – skomentował prezes Jarosław Szanajca. W odpowiedzi na silny popyt, w III kwartale grupa rozpoczęła budowę ponad 2 tys. lokali. - Bardzo istotnym wsparciem dla rynku mieszkaniowego są niskie stopy procentowe. Ujemne realne oprocentowanie lokat i niski koszt kredytu zachęcają do zakupu nieruchomości. W III kwartale poprawiła się dostępność hipotek – banki po początkowym zaostrzeniu kryteriów przyznawania kredytów złagodziły swoje wymagania – powiedział Szanajca. Niezmiennie udział transakcji bez kredytu wynosi w Domu Development około 40 proc. Prezes podkreśla, że sytuacja rynkowa w nadchodzących miesiącach będzie w znacznej mierze zależała od dalszego rozwoju epidemii.

Dom Development przekazał w III kwartale klucze do 692 lokali (o 18 proc. mniej niż rok wcześniej), po trzech kwartałach 1,93 tys. o 22 proc. mniej rok do roku.

Atal

Działający w siedmiu aglomeracjach deweloper w III kwartale znalazł nabywców (bez rezerwacji) na 801 mieszkań, o 16 proc. więcej niż rok wcześniej i 49 proc. kwartał do kwartału. To także najlepszy wynik od IV kwartału 2019 r.

- Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym jest na wysokim i satysfakcjonującym poziomie. Nadzwyczajna sytuacja związana z pandemią silnie wpłynęła na panujące warunki gospodarcze i administracyjne, jednak wyspecjalizowane podmioty dywersyfikujące projekty deweloperskie i utrzymujące odpowiednią podaż, notują bardzo dobre wyniki. Rynek pozostaje stabilny, a sytuacja, jeśli chodzi o popyt, jest niezmiennie zdrowa – skomentował Zbigniew Juroszek, prezes Atalu. Spółka w całym 2020 r. celuje w sprzedaż 2,8 tys. mieszkań wobec 3,2 tys. rok wcześniej.

Sam wrzesień okazał się najlepszy w całym roku, nabywców znalazło 307 lokali.

Po dziewięciu miesiącach Atal miał podpisanych 2,08 tys. umów, o niemal 10 proc. mniej niż rok wcześniej. Do tego na koniec września zawartych było 656 rezerwacji.

Lokum Deweloper

Działająca we Wrocławiu i Krakowie spółka w III kwartale znalazła nabywców na 206 mieszkań (bez umów rezerwacyjnych, tych zawarto 48), co oznacza mocny powrót do gry – i to nie po lockdownie. W ubiegłym roku oraz I połowie 2020 r. sprzedaż była determinowana niezwykle szczupłą ofertą, ostatni raz trzycyfrowy wynik zanotowany był w IV kwartale 2018 r. Po trzech kwartałach br. Lokum deweloper podpisał 294 umów, o 25 proc. więcej niż rok wcześniej ale wciąż o ponad 70 proc. mniej niż dwa lata wcześniej.

- W III odnotowaliśmy wzrost sprzedaży i liczmy, że ten pozytywny trend utrzyma się w kolejnych kwartałach. Po załamaniu w II kwartale widzimy wyraźny powrót klientów do decyzji o zakupie, które zostały odłożone z obawy na sytuację wywołaną pandemią koronawirusa. Cały czas pracujemy nad poszerzeniem oferty, nie dziwi zatem wzrost sprzedaży kwartał do kwartału i rok do roku – skomentował Bartosz Kuźniar, prezes Lokum. Na koniec września deweloper miał w ofercie 1,11 tys. mieszkań wobec zaledwie 261 rok wcześniej.

W III kwartale spółka przekazała 44 lokale, a w ciągu dziewięciu miesięcy 311.

Budimex Nieruchomości

Należący do giełdowego Budimeksu deweloper w III kwartale br. sprzedał (bez rezerwacji) 383 mieszkania, o 39 proc. więcej kwartał do kwartału, ale z uwagi na bardzo wysoką bazę o 31 proc. mniej niż rok wcześniej (notabene równie udany był I kwartał br.).
Po dziewięciu miesiącach liczba zawartych umów to 1,2 tys., o 6,8 proc. mniej rok do roku.

W III kwartale spółka przekazała klientom klucze do 465 mieszkań (wzrost o 62 proc.), po dziewięciu miesiącach wynik to 1,09 tys. mieszkań, czyli o prawie 12 proc. mniej niż rok wcześniej.

„Dobry wynik sprzedaży mieszkań za trzy kwartały jest efektem strukturalnego popytu w największych miastach. Liczba zawartych aktów notarialnych jest zgodna z harmonogramem. Obie wartości świadczą o pozytywnych nastrojach konsumentów” – podsumował zarząd dewelopera.

Budownictwo
Zbigniew Juroszek, prezes Atalu: Deweloperzy też czekają na cięcia stóp
Budownictwo
Deweloperzy zaciągnęli hamulec na święta. Dane z mieszkaniówki po grudniu
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Co z prezentacją cen? UOKiK o obowiązkach firm
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Budownictwo
Ghelamco chce budować mniejsze biurowce i mieszkania z wyższej półki
Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą