Poszukiwacze tradycji private bankingu wskazują wyprawy krzyżowe jako okres, w którym powstały podwaliny tej usługi. Trudno stwierdzić, czy teza jest prawdziwa. Jednakże usługa zarządzania majątkiem jest stara, a jej historia zaczyna się wraz z rosnącym bogactwem. Dawniej zarządzano majątkami ziemskimi, teraz private banking jest szytą na miarę usługą dla najzamożniejszych klientów banków.
Private banking na świecie
Najstarszym bankiem wyspecjalizowanym w bankowości prywatnej jest na przykład mający siedzibę w Londynie Bank Child & Co. Natomiast londyński Bank Coutss, który obsługuje rodzinę królewską, rozpoczął działalność w 1692 roku. Często za symboliczne początki bankowości prywatnej przyjmuje się powstanie właśnie tego banku. W 1741 roku wraz z powstaniem banku Weglin działalność w tym zakresie rozpoczęła się w Szwajcarii.
Jednakże rewolucja w usługach skierowanych do najbogatszych klientów zaczęła się w latach 90. XX wieku. Wtedy to bankowość prywatna stała się najszybciej rozwijającym się sektorem w branży usług finansowych. W reakcji na rosnące potrzeby inwestycyjne najbardziej wymagających klientów w Stanach Zjednoczonych pojawiły się pierwsze podmioty specjalizujące się w obsłudze osób zamożnych. Głównym bodźcem dla rozwoju tej branży było uchylenie w 1999 r. przez Gramm – Leach – Biley Act sławnego Steagall Act z 1933 r., który oddzielał bankowość inwestycyjną od bankowości depozytowej. Po zniesieniu ustawy zaczęły powstawać wyspecjalizowane podmioty finansowe.
Najważniejszymi obecnie bankami prywatnymi oferującymi private banking są przede wszystkim instytucje w Szwajcarii i USA, takie jak: Citibank, Credit Suisse oraz UBS.
W Polsce od ponad 25 lat
Historia usług bankowości prywatnej w Polsce jest krótka - bankowość tego typu istnieje od niecałych 30 lat. W 1997 usługi private bankingu uruchomił Bank Pekao S.A. Oferta obejmowała usługi zarządzania kapitałem, co oznacza inwestycje w instrumenty finansowe oraz różne formy lokat terminowych.